Anna Wiciak ze Świebodzic bibliotekarką roku Dolnego Śląska

12 kwietnia 2024 11:27.

Tematy: 


Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach Anna Wiciak została ogłoszona bibliotekarzem roku na Dolnym Śląsku. Znalazła się w gronie 14 innych osób pretendujących do miana polskiego bibliotekarza roku.

Jak powiedziała mi pani Anna Wiciak dziś bibliotekarz to już nie tylko osoba wypożyczająca czytelnikom książki. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, wraz z rozwojem nowoczesnych technik zmienia się też profil tego zawodu – jak i samych bibliotek. Pierwszą, odchodzącą od stereotypu biblioteki akcją w Świebodzicach był „Autor na żądanie”:

– I już był ten kontakt z żywą kulturą, z osobą, co jest niezwykle ważne. Zaczęliśmy też, kiedy nie było dostępu tak szerokiego jak teraz do Internetu, pozyskiwaliśmy dostęp do Internetu, pozyskiwaliśmy sprzęt komputerowy, świadczyliśmy usługi takie jak skany, druk etc. To wszystko sprawiało, że do biblioteki zaczęły napływać nowe rzesze odbiorców. A jak już ktoś trafi do biblioteki, to uda się również przemycić i książkę. – to  właśnie Anna Wiciak, która zapewnia, że w Świebodzicach czytelnictwo trzyma się świetnie, a osób wypożyczających książki przybywa z roku na rok. W 2023 roku zanotowano tam aż 9% wzrost osób wypożyczających książki:

REKLAMA

– Myślę, że tutaj też nie bez znaczenia było to, że biblioteki starały się sprostać czasom, które nadeszły. Uruchomiliśmy platformy takie jak Legimi, jak ebook. To jest możliwość wypożyczenia i dostęp do książki wszędzie – w samochodzie, w samolocie, w pociągu. Wszędzie można książki czytać, słuchać, nie pakować do walizki 50 książek, ale sobie po prostu odtworzyć na komórce, czy czytaku, czy komputerze, czy tablecie, czy czymkolwiek.

Konkurs Bibliotekarz Roku  jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2011 r..
Składa się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego. Podczas pierwszego z nich wybierani są  bibliotekarze cieszący się największym uznaniem  w poszczególnych województwach, a następnie spośród tak wyłonionych finalistów wybierany jest Polski Bibliotekarz Roku.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 kwietnia 2024 11:27
`