Dodano: 14 stycznia 2022 11:42

Andrzejówka. Dach schroniska może nie przetrwać przyszłego roku

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dach w kultowym schronisku Andrzejówka koło Wałbrzycha może nie wytrzymać kolejnego sezonu – alarmują najemcy. Budynek wymaga natychmiastowych prac ratunkowych, a na to potrzeba gigantycznych pieniędzy.

Dach zdecydowanie wygląda fatalnie. Jakby tak obejść Andrzejówkę dookoła to można zobaczyć jak pojedyncze klepki już leżą, puszczają gwoździe i tak się zsuwają z tego dachu. Na szczęście mamy warstwę papy jeszcze pod tym, ale już zaczyna przeciekać miejscami – powiedział Andrzej Sawicki , który dzierżawi schronisko od PTTK.

Jego zdaniem to może być ostatni rok, jaki przetrwa dach, położony w latach 70 ubiegłego wieku. Woda do środka jeszcze się nie leje, ale przeciekając przez uszkodzone w wielu miejscach poszycie narusza drewnianą elewację.

REKLAMA

Dach trzeba rozebrać do zera, nie wiadomo jednak w jakim stanie są elementy konstrukcyjne – szacowany koszt remontu dachu w pozostającym pod ścisłą ochroną konserwatorską schronisku to minimum 300 tysięcy złotych. Najemcy zastanawiają się, skąd pozyskać pieniądze

Możliwości jest kilka. Dzięki temu, że jest że jest to obiekt wpisany do rejestru możemy ubiegać się o pieniądze z ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Możemy próbować załatwić coś u Marszałka. 

Jeśli pieniędzy na remont nie uda się zdobyć ze środków zewnętrznych lub jeśli ich po prostu zabraknie, najemcy nie wykluczają zwrócenia się o pomoc do turystów. Ci już raz pokazali wielkie serce – pieniądze z internetowej zbiórki niemal w całości sfinansowały wymianę szamba w schronisku.

Andrzejówka. Zima. Pierwszy śnieg. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Kamperowisko przy schronisku Andrzejówka. Fot. Krzysztof Kaczmarek 

Kamperowisko przy schronisku Andrzejówka. Fot. Krzysztof Kaczmarek 

Schronisko Andrzejówka. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także