Dodano: 26 marca 2024 15:21

Andrzejówka. Czy uda się wydać przedwojenny przewodnik turystyczny?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Jeszcze do końca tygodnia można dołożyć swoje pięć złotych do zbiórki na wydanie polskiej dedycji przedwojennego przewodnika po górach Kamiennych, Suchych i Wałbrzyskich. Na niecodzienny pomysł wpadli pracownicy schroniska Andrzejówka.

Na ślad przedwojennego, niemieckiego przewodnika wpadli pracownicy Andrzejowki w archiwum państwowym w Gliwicach. To prawdopodobnie jedyny istniejący w obiegu publicznym egzemplarz tego wydawnictwa. Postanowiono go przetłumaczyć, uzupełnić o aktualne informacje i index nazw – i wydać drukiem.

– Przewodnik jest jakby jedną częścią, natomiast dokładamy do tego mapę mapę z trzydziestego ósmego roku. Będzie integralną częścią jakby tego przewodnika. Natomiast jej w przewodniku nie było formalnie. Przewodnik będzie dwujęzyczny, czyli język niemiecki, język polski. Zakładamy, że mapa będzie pokazywała to, co było kiedyś, czyli właśnie ta mapa z trzydziestego ósmego roku plus cały indeks i wytłumaczenie tego, co w tej chwili się dzieje i jak to historycznie wyglądało. Dlatego, że jeżeli ktoś z zewnątrz weźmie taki przewodnik, musi wiedzieć co tutaj teraz obecnie też się dzieje. A nie ma zbyt wielu informacji w ogóle, jeżeli chodzi o nasz region. – to Andrzej Sawicki, najemca schroniska Andrzejówka.

REKLAMA

Na tłumaczenie ze szwabachy, którą napisany jest oryginał, skład wydawnictwa i druk potrzeba około 6 tysięcy złotych. Ogłoszono zbiórkę, która trwa jeszcze do końca miesiąca. Co ważne. Pomoc w wydaniu przewodnika nie pozostanie niezauważona:

– Chcemy tak, żeby pierwsze wydawnictwo było jakby dla donatorów bezpłatnie. Czyli jeżeli ktoś wpłaci minimum te 50 zł lub więcej, to w tym momencie  dostaje taki egzemplarz z naszym podziękowaniem po prostu do ręki. Natomiast prawdopodobnie drugi rzut będzie do kupienia. Na razie chcemy doposażyć izby pamięci, biblioteki miejscowe tak, żeby też ten materiał był dostępny na przykład w czytelniach.

Wszystkich informacji na temat zbiórki, link do portalu na którym trwa, a nawet część oryginalnego przewodnika można znaleźć w mediach społecznościowych schroniska. Jeśli zrzutka zakończy się sukcesem – pierwsze egzemplarze trafią do darczyńców jeszcze przed wakacjami

Fot. użyczone / Andrzejówka

Fot. użyczone / Andrzejówka

Fot. użyczone / Andrzejówka

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także