Dodano: 1 sierpnia 2023 10:11

Andrzejówka. 64 okna do wymiany. Schronisko nie dostało na to dotacji, najemcy proszą o pomoc turystów

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Schronisko Andrzejówka ma do wymiany sześćdziesiąt cztery mocno niestandardowe okna. Na ich wymianę nie dostało dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. Najemcy poprosili o pomoc turystów i ogłosili zrzutkę. Jak powiedział mi Andrzej Sawicki, najemca schroniska, wymiana 64 mocno niestandardowych okien, w zabytkowym obiekcie, pozostającym pod ścisłym nadzorem konserwatorskim to majątek. Ale żeby ogrzewanie budynku nie pochłaniało astronomicznych kwot wymiana jest konieczna

– Te okna były robione podczas budowy schroniska przez mistrza stolarskiego na miejscu, w związku z tym jakby nikt się nie martwil tym co będzie dalej. W tej chwili, żeby to zrobić systemowo, a są pewne założenia konserwatorskie, których nie zmienimy, musimy to niemal powtórzyć. W związku z tym koszt wymiany wszystkich okien, gdybyśmy je chcieli to teraz zrobić to jest około 350 tysięcy. – powiedział naszemu reporterowi Andrzej Sawicki.

Schronisko Andrzejówka nie znalazło się na liście obiektów zabytkowych, dofinansowanych z budżetu województwa dolnośląskiego. Jak tłumaczy wicemarszałek województwa Grzegorz Macko, to wina nie do końca wyjaśnionych spraw właścicielskich

REKLAMA

– Obiekt jest dzierżawiony przez prywatnego dzierżawcę, jego właścicielem jest PTTK, kwestia zapisów w księgach wieczystych nie była do końca uregulowana, w taki sposób w jaki wymaga tego od nas ustawa o ochronie zabytków. Pomimo wszelkich chęci nie byliśmy w stanie zgodnie z prawem tego przyznać.  – powiedział mi Grzegorz Macko zapewniając, że jak tylko kwestie formalne zostaną uregulowane – Andrzejówka zostanie potraktowana priorytetowo. Nie czekając jednak na to najemcy ogłosili zbiórkę internetową właśnie na wymianę okien.

To kolejna już raz, kiedy schronisko zwraca się z prośbą o pomoc do turystów. Dwa lata temu właśnie dzięki internetowej zbiórce, udało się wymienić szambo.

 

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

fot. DAI/ Dziennik WAłbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Andrzejówka fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także