Dodano: 23 grudnia 2023 17:02

Akcja wałbrzyskich strażaków po wybuchu gazu. Jako jedyni pracują wewnątrz uszkodzonego budynku

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Strażacy z wałbrzyskiej Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej jako jedyni pracują wewnątrz częściowo zawalonej kamienicy w Sosnówce pod Jelenią Górą. Próbują przez strop w pomieszczeniu poniżej dostać się do mieszkania w którym wybuchła butla.

O szczegółach akcji wałbrzyskich strażaków powiedział naszemu reporterowi starszy kapitan Tomasz Kwiatkowski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu:

–  Działania polegają na udrożnieniu dostępu do butli najprawdopodobniej propan-butan, jaka znajduje się w tym obiekcie. W chwili obecnej nie można bezpiecznie dostać się do tego obiektu. Strażacy z Jeleniej Góry chłodzą tę butlę z zewnątrz, natomiast trzeba wykonać dostęp przez strop poniżej, żeby można się było do tej butli bezpiecznie dostać. Strażacy demontują częściowo ten strop po to, żeby można było dojść do miejsca ale i częściowo zweryfikować, czy nie ma tam innych osób, które ucierpiały podczas tego zdarzenia. W tej chwili nasi strażacy są jedyni, którzy pracują wewnątrz tego budynku. – powiedział Tomasz Kwiatkowski.

REKLAMA

Przypomnijmy, że dziś tuż po południu w miejscowości Sosnówka koło Jeleniej Góry doszło do wybuchu gazu w mieszkaniu znajdującym się na czwartym piętrze kamienicy. Wybuch był tak silny, że zburzył część kamienicy. Ewakuowano 12 mieszkańców. Na miejscu pracuje 17 zastępów straży pożarnej. W wybuchu ucierpiały dwie osoby, które trafiły do szpitala.

Wałbrzyska Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza powstała 2005 roku w związku z będącym w tamtym czasie w apogeum rozwoju problem biedaszybów. Interwencje w sięgających kilkudziesięciu metrów głębokości nielegalnych wyrobiskach wymagały od strażaków nabycia specjalistycznych umiejętności – linowych, wysokościowych i jaskiniowych. W 2018 roku Komendant Główny PSP włączył ją do międzynarodowego systemu ratowniczego USAR.

Wałbrzyscy ratownicy działają na terenie całego Dolnego Śląska. 45-osobowy zespół pozostaje w ciągłej gotowości, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To oni wydobywali spod gruzów ofiary katastrofy budowlanej w Świebodzicach, to oni ratowali osoby poszkodowane w wyniku zawalenia kamienicy w Mirsku k/Lwówka Śląskiego. W 2023 roku dwoje ratowników wraz z psem ratowniczym brało udział w akcji wydobywania osób spod gruzów po trzęsieniu ziemi w Turcji. brało  Od stycznia 2018 roku stają się częścią INSARAG – Międzynarodowej Grupa Doradczej ds. Poszukiwania i Ratownictwa działającej w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Fot użyczona.

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także