Dodano: 23 grudnia 2023 17:02
Akcja wałbrzyskich strażaków po wybuchu gazu. Jako jedyni pracują wewnątrz uszkodzonego budynku
Tematy: tomasz kwiatkowski wybuch gazu
Strażacy z wałbrzyskiej Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej jako jedyni pracują wewnątrz częściowo zawalonej kamienicy w Sosnówce pod Jelenią Górą. Próbują przez strop w pomieszczeniu poniżej dostać się do mieszkania w którym wybuchła butla.
O szczegółach akcji wałbrzyskich strażaków powiedział naszemu reporterowi starszy kapitan Tomasz Kwiatkowski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu:
– Działania polegają na udrożnieniu dostępu do butli najprawdopodobniej propan-butan, jaka znajduje się w tym obiekcie. W chwili obecnej nie można bezpiecznie dostać się do tego obiektu. Strażacy z Jeleniej Góry chłodzą tę butlę z zewnątrz, natomiast trzeba wykonać dostęp przez strop poniżej, żeby można się było do tej butli bezpiecznie dostać. Strażacy demontują częściowo ten strop po to, żeby można było dojść do miejsca ale i częściowo zweryfikować, czy nie ma tam innych osób, które ucierpiały podczas tego zdarzenia. W tej chwili nasi strażacy są jedyni, którzy pracują wewnątrz tego budynku. – powiedział Tomasz Kwiatkowski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przypomnijmy, że dziś tuż po południu w miejscowości Sosnówka koło Jeleniej Góry doszło do wybuchu gazu w mieszkaniu znajdującym się na czwartym piętrze kamienicy. Wybuch był tak silny, że zburzył część kamienicy. Ewakuowano 12 mieszkańców. Na miejscu pracuje 17 zastępów straży pożarnej. W wybuchu ucierpiały dwie osoby, które trafiły do szpitala.
Wałbrzyska Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza powstała 2005 roku w związku z będącym w tamtym czasie w apogeum rozwoju problem biedaszybów. Interwencje w sięgających kilkudziesięciu metrów głębokości nielegalnych wyrobiskach wymagały od strażaków nabycia specjalistycznych umiejętności – linowych, wysokościowych i jaskiniowych. W 2018 roku Komendant Główny PSP włączył ją do międzynarodowego systemu ratowniczego USAR.
Wałbrzyscy ratownicy działają na terenie całego Dolnego Śląska. 45-osobowy zespół pozostaje w ciągłej gotowości, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To oni wydobywali spod gruzów ofiary katastrofy budowlanej w Świebodzicach, to oni ratowali osoby poszkodowane w wyniku zawalenia kamienicy w Mirsku k/Lwówka Śląskiego. W 2023 roku dwoje ratowników wraz z psem ratowniczym brało udział w akcji wydobywania osób spod gruzów po trzęsieniu ziemi w Turcji. brało Od stycznia 2018 roku stają się częścią INSARAG – Międzynarodowej Grupa Doradczej ds. Poszukiwania i Ratownictwa działającej w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Fot użyczona.

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Zobacz także
- Wczorajsza kolizja na Piaskowej Górze. Policja wyjaśnia okoliczności. Sprawczyni ukarana wysokim mandatem
- Najpiękniej położona stacja kolejowa na Dolnym Śląsku wystawiona na sprzedaż. Cena wcale nie wygórowana
- Wałbrzych. Zakończenie sezonu siatkarskiego. Szykują się spore zmiany
- Wałbrzych. Kolejna ulica do remontu. Zdrojowa zyska nową nawierzchnię
- Awanturował się w autobusie i spoliczkował kierowcę. Mieszkaniec Głuszycy ma już zarzuty
- Odbudują most w Stroniu Śląskim. Są pieniądze
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Zmiana organizacji ruchu na nowo budowanym rondzie
W najbliższy weekend w Szczawnie-Zdroju odbędzie się Festiwal Roślin
Jastrzębia Perć w Głuszycy zniszczona przez wandali. Poszukiwani świadkowie
Wałbrzych. Podpisano umowę na remont zabytkowej kamienicy
Dolny Śląsk. Ojciec strzelał do dzieci. 5-latka nie żyje