Wałbrzych. Akcja Stop Plastik ma sens? Tysiące butelek i worków nie trafią na wysypiska wylicza miasto

13 września 2019 16:54. Konferencja prasowa akcji Stop Plastik 13.09.2019. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


– Efekt przeszedł nasze wszelkie szacunki  – tak wyliczenia komentuje Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Z danych zebranych w trakcie czterech miesięcy obowiązywania zakazu używania w instytucjach miejskich plastikowych, jednorazowych produktów czy butelek PET wynika, że rocznie siedem instytucji wyprodukuje o ponad 100 tysięcy butelek i o blisko 300 tysięcy plastikowych worków mniej.

Przypomnijmy, w maju miasto podjęło decyzję, że przestaje finansować imprezy, na których będą pojawiać się jednorazowe, plastikowe kubeczki, talerzyki czy łyżeczki. Miejskie instytucje zobligowano także do tego, by wykluczyć z użytkowania plastikowe butelki PET.

W oparciu o dane z czterech miesięcy urzędnicy wyliczyli ile rocznie miejskie instytucje wyprodukują mniej plastikowych odpadów. Zużycie butelek PET zmniejszy się o blisko 109 tysięcy. O 291 tysięcy zmniejszone zostanie zużycie plastikowych worków na śmieci.

REKLAMA

Jak osiągnięto takie wyniki?

W walce z plastikowymi workami skuteczne okazało się zmniejszenie liczby biurowych koszy. Zniknęły małe śmietniki, które stały przy biurku każdego pracownika, zamiast nich pojawiły się zbiorcze kosze na korytarzach, wyposażone dodatkowo w papierowe worki.

W ograniczeniu zużycia butelek pomogło wprowadzenie zasady, aby w miejskich instytucjach podawana była woda do picia z kranu w szklanych karawkach.

To nie koniec zmian

Najnowsza propozycja urzędu to specjalne certyfikaty dla tych przedsiębiorców, którzy pójdą w ślad za miejskimi instytucjami. Certyfikaty, w formie niewielkiej naklejki, mają być przyznawane od października.

Nie mówię o tym, że nie będą wykorzystywali plastiku w ogóle, bo to jest niemożliwe, ale nie będą wykorzystywać plastiku jednorazowego, tam gdzie można go zastąpić czymś innych. Mówimy tu o tekturowych naczyniach, plastikowych naczyniach wielorazowego użytku czy wodzie butelkowanej – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Kolejna propozycja to nowe regulacje dotyczące szkolnych sklepików czy bufetów. Nie można w nich sprzedawać napojów w plastikowych opakowaniach jeżeli można je zastąpić innymi. Dotyczy to także innych produktów. Do uczniów trafią także specjalne bidony, choć są plastikowe, to są to jednak produkty wielorazowego użytku.

W jakim stopniu plastik zniknął z miejskich spółek?

Ograniczenia w używaniu plastiku wprowadzono w maju, przed tym terminem w hotelu Aqua-Zdroju zużywano około 1,3 tysiąca plastikowych butelek miesięcznie, w snach barze nawet około 2 tysięcy. Po zmianach liczba wyrzucanych w Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua-Zdrój butelek PET zmalała o 6 tysięcy.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej także zrezygnowano z wykorzystywania butelek PET, tu około 2,5 tysiąca butelek rocznie. Zamiast nich pracownicy działający w ternie otrzymali silikonowe bidony, a w biurach woda podawana jest w szklanych dzbankach.

Z zakupu wody w butelkach zrezygnował także Zamek Książ, gdzie takich butelek kupowano wcześniej 700 miesięcznie. W zamkowym hotelu zrezygnowano także z szamponetek i plastikowych kubeczków.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 września 2019 16:54
`