Absolutny rarytas. Nigdy nie pokazywany obraz Matejki przyjedzie do Wałbrzycha

21 września 2018 06:11. Alicja Młodecka (Ś) i Magdalena Woch (P) podczas konferencji poprzedzającej wystawę Polonia II. Wałbrzych, 19.09.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Absolutny rarytas i gratka dla miłośników sztuki. Już od niedzieli w wałbrzyskiej BWA zobaczyć będzie można mało znany, nigdy nie pokazywany publicznie obraz Jana Matejki „Polonia II”, będący ilustracją do „Psalmów przyszłości” Zygmunta Krasińskiego. Mówi Alicja Młodecka, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Wałbrzychu:

– Obraz został zakupiony w 1928 roku od Jana Matejki. Od początku pozostaje w posiadaniu tej samej rodziny. Będzie to pierwszy pokaz publiczny – mówimy tu oczywiście też o Jeleniej Górze, partnerze w realizacji tego pomysłu. Pierwszy raz został sfotografowany i upubliczniony, dlatego wiele osób się pyta: „Jakto Matejko? Przecież takiego nie znamy!?” No nie znamy, bo naprawdę jest to pierwszy raz.

Obrazy największych polskich mistrzów: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jerzego Dudy Gracza i oraz malarzy współczesnych przyjadą do Wałbrzycha na zorganizowaną przez BWA wystawę „Polonia. W stulecie odrodzenia Polski”.

REKLAMA

– Wystawa jest wielopłaszczyznowa, mówi po pierwsze o historii i ewolucji sztuki narodowej; nie tylko plastyki, czyli malarstwa i rzeźby, ale i inspiracji muzycznych – konkretnych muzyków i kompozytorów, a także literatury i poezji. To jest pokazanie jedności sztuk w jednym celu – uczczenia sztuki narodowej na 100-lecie niepodległości.

Wystawa, która oglądać będzie można w salach BWA w Zamku Książ będzie całkowicie bezpłatna:

– Decyzją prezydenta Wałbrzycha i zarządu Zamku Książ w Wałbrzychu mamy taką niespodziankę – mówi Magdalena Woch, kierownik działu turystyki i kultury w Zamku Książ – będziemy zapraszać naszych gości, którzy będą chcieli zobaczyć tylko wystawę „Niepodległa”, do Zamku, specjalnym ciągiem turystycznym, aby właśnie w salach wystawienniczych, na pierwszym piętrze, cieszyć się mogli tą piękną wystawą całkowicie za darmo.

Wernisaż wystawy już w najbliższą niedzielę, o godzinie 16.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 września 2018 06:11
`