Abolicja czynszowa. Komu miasto umorzy niespłacone długi?

15 grudnia 2021 15:05. Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

5 lat po ostatniej abolicji czynszowej gmina Wałbrzych zapowiada kolejną akcję odpuszczania mieszkańcom zaległości czynszowych. Plany uchylenia długów komunalnych w 2022 roku potwierdził naszemu reporterowi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. zapytaliśmy prezydenta jak duże są zaległości Wałbrzyszan i ilu mieszkańców objąć może abolicja.

Zaległości czynszowe w Wałbrzychu sięgają niemal 120 milionów złotych. Problem dotyczy głównie lat transformacji na przełomie XX i XXI wieku. Rekordziście narosło ponad 300 tysięcy długu – lwią część zaległości stanowią naliczane odsetki od odsetek – tłumaczył naszemu reporterowi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

Jako przykład: stowarzyszenie sportowe, o którego nazwie już nikt nie pamięta w Wałbrzychu zalega miastu sto tysięcy złotych za wykorzystywanie jakiegoś tam lokalu czy terenu. Nie ma tego stowarzyszenia, nie ma ludzi, członkowie zarządu umarli, abstrakcyjny zupełnie byt. A jednak musimy coś z tym zrobić. 

REKLAMA

Dziś ciężko ocenić ile osób skorzysta z możliwości redukcji zadłużenia czynszowego. Podczas ostatniej akcji przeprowadzonej w 2017 roku takich osób było kilkadziesiąt. Warunkiem jest deklaracja regularnych wpłat przez okres minimum dwóch lat a przede wszystkim – odpowiednie i wiarygodne uzasadnienie

– Trzeba samemu, mówią wprost, udowodnić że miało się trudną sytuację, ale myślę, że jest warto. Jednak czasami tych zaległości inaczej się nie  da spłacić, a one narastają≤ poprzez odsetki i robi się błędne koło zadłużenia. Chcemy je przerwać i pomóc ludziom, którzy powinno dostać taką pomoc. 

Przy wałbrzyskim urzędzie miejskim od 2018 roku działa biuro windykacji należności zajmujące się dochodzeniem i odzyskiwaniem zaległych opłat. Dziś spłacalność czynszu w budynkach komunalnych i za lokale wynajmowane od gminy sięga 90%.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 grudnia 2021 15:05
`