Ranking „Wspólnoty” wydatków na ochronę powietrza i klimatu. Głuszyca i Świdnica wysoko. W Wałbrzychu wychodzi zaledwie złotówka na jednego mieszkańca

7 grudnia 2022 17:51.

Ranking przygotowało pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”, które po raz pierwszy zajęło się wydatkami na walkę ze smogiem. Pismo przyjrzało się wydatkom w latach od 2018 do 2021 roku. Ranking podzielono na kilka kategorii, miasta na prawach powiatu, miasteczka, miasta wojewódzkie czy gminy wiejskie.

Pismo skupiło się na wydatkach ujętych w budżetach w dziale ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu. Autorzy raportu przyznają, że wydatki tam ujęte nie są spektakularne, ale tematu podjęli się ze względu na jego wagę. Tym bardziej, że samorządy mają ogromną rolę do odegrania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Całe nasze województwo uplasowało się na szóstym miejscu na szesnaście województw, czyli jesteśmy typowym średniakiem, nie za dobrze, ale źle też nie jest.

REKLAMA

Bardzo dobrze w rankingu wypadła Głuszyca, która w kategorii miasteczek zajęła 21 miejsce w rankingu na 564 miejsca. Tu warto zaznaczyć, że gmin tej wielkości jest więcej w rankingu, ale część zajmuje te same, ostatnie miejsce z wydatkami na poziomie zera. Głuszyca, jak wynika z rankingu, w okresie od 2018 do 2021 roku na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu przeznaczyła ponad 834 złote na jednego mieszkańca.

Wysoko w zestawieniu jest także Świdnica, która w kategorii miast powiatowych zajęła 23 miejsce na 240 miejsc w rankingu. Tu, jak wynika z wyliczeń autorów raportu, wydano 312 złotych na jednego mieszkańca w okresie od 2018 do 2021 roku.

W zestawieniu powiatów, najwyżej notowanym powiatem z województwa dolnośląskiego jest powiat dzierżoniowski, który zajął 13 miejsce na 73 miejsca rankingu.

Wałbrzych ujęty został w kategorii miast na prawach powiatu i zajął 38 miejsce na 43 miejsca w zestawieniu. Jak wynika z danych prezentowanych w raporcie, od 2018 roku do 2021 roku w mieście na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu wydano 1 złotówkę w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dla porównania, Rybnik, który zajął pierwsze miejsce w tej kategorii wydał ponad 828 złotych na jednego mieszkańca. Jelenia Góra, która zajęła 15 miejsce – 102 złote, a Legnica, która zajęła 22 miejsce – niespełna 59 złotych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 grudnia 2022 17:51
`