Tematy: podgórze
Wałbrzych rozpoczął pionierski program finansowania z budżetu gminy leczenia stomatologicznego dzieci. Od 1 stycznia 2016 roku w 5 szkołach na terenie miasta zapewnia dzieciom bezpłatną, codzienną opiekę stomatologiczną.
Przez cały rok 2015 przygotowywano infrastrukturę, remontowano gabinety oraz przeprowadzono zakup sprzętu stomatologicznego – jednym słowem przygotowywano się do rozpoczęcia programu. Od 1 stycznia 2016 roku w 5 szkołach na terenie miasta rozpoczęło działalność 5 gabinetów stomatologicznych.
Programem ochrony stomatologicznej objętych zostało 13 tysięcy dzieci i młodzieży na terenie całego miasta. Od nowego roku uczniowie szkół podstawowych nr 5 na Podgórzu, nr 15 na Piaskowej Górze, nr 17 na Sobięcinie, nr 21 na Podzamczu oraz II Liceum Ogólnokształcącym mogą cieszyć się nowoczesnymi gabinetami oraz bezpłatną opieką stomatologiczną.
Utrzymanie gabinetów to ok 650 tys złotych rocznie. Kompletne wyposażenie jednego gabinetu to koszt ok 60 tys złotych. Prezydent Roman Szełemej podkreśla ogromne trudności, jakie napotkał podczas prób skompletowania kadry lekarsko-pielęgniarskiej do szkolnych gabinetów. – Jest to zjawisko, niestety, coraz bardziej jaskrawe w naszym kraju, w każdej praktycznie dziedzinie świadczeń medycznych. Udało nam się jednak ten personel skompletować i już teraz zastanawiamy się nad następnymi osobami, które będziemy chcieli zatrudnić w kolejnych gabinetach, które mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zaczniemy modernizować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W jednej tylko szkole nr 5 na Podgórzu do przebadania jest ponad 500 dzieci. Następnym etapem będzie lakowanie zębów. Tak stomatolodzy pracujący w gabinetach jak i sam prezydent podkreślają, że główna idea opieki stomatologicznej w szkołach polegać ma na profilaktyce i zapobieganiu występowania próchnicy a nie na jej leczeniu. Tu wskazywana jest potrzeba diametralnych zmian w nawykach żywieniowych dzieci – odstawienie cukrów, słodyczy oraz dbałość o higienę jamy ustnej.
– Pierwszy etap to ogrom pracy statystyczno-organizacyjnej. – mówi dr Żak, koordynator projektu – Przede wszystkim chcemy mieć dokładne dane dotyczące stanu uzębienia wałbrzyskich dzieci. Następnie przejdziemy do etapu leczenia, choć i ten pozornie prosty etap to spore wyzwanie organizacyjne. Na leczenie nawet najmniejszego ubytku u dziecka zgodę musi wyrazić rodzic. W przypadku setek, jeśli nie tysięcy dzieci objętych programem uzyskanie takich zgód wcale nie musi być proste.
Każdy uczeń otrzyma specjalną stomatologiczną książeczkę zdrowia, w ktorej dokumentowana będzie cała historia leczenia zębów – od 1 klasy szkoły podstawowej do ostatniego etapu szkół ponadgimnazjalnych.
Program w odróżnieniu od podobnego, działającego w Kudowie-Zdroju, finansowany jest w całości z budżetu gminy. Trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia o refinansowanie leczenia stomatologicznego w wałbrzyskich szkołach. Na to potrzeba jeszcze jednak trochę czasu.