Dodano: 9 listopada 2022 09:51
Drożyzna, inflacja, niepewność. Mieszkańcy nie chcą wymieniać pieców na ekologiczne
Ponad 4 tysiące pieców węglowych pozostało do wymiany w Nowej Rudzie, która w raporcie Alarmu Smogowego zajęła niechlubne, pierwsze miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Burmistrz miasta mówi o olbrzymim problemie, braku pieniędzy i źle sformatowanych programach pomocowych, mieszkańcy okazują jeszcze mniej entuzjazmu.
Pierwsze miejsce Nowej Rudy na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Dolnego Śląska nie jest zaskoczeniem. Miasto od zawsze boryka się z problemem smogu. Poprawie powietrza nie sprzyja przede wszystkim położenie geograficzne – Nowa Ruda leży w głębokiej dolinie, otoczonej ze wszystkich stron górami.
– I z uwagi na taką sytuację ukształtowania terenu, plus do tego warunki pogodowe – czy jest wyż, niż czy mamy wiatr, czy mamy przewietrzone, to te wszystkie rzeczy pyły PM10, PM2,5, cały ten smog w tej kotlince zalega – mówi Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy.
Dodaje, że głównym źródłem zanieczyszczeń w mieście jest niska emisja z pieców węglowych. Miasto ma dokładać wszelkich starań do tego, aby te piece wymieniać. Do tej pory z niemal 5 tysięcy takich kopciuchów wymieniono zaledwie 900. Proces, który nie przebiegał szczególnie płynnie, teraz może być jeszcze bardziej spowolniony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Dzisiejsza sytuacja związana z kryzysem energetycznym, z tym, co się dzieje na rynku paliw, niestety nie sprzyja chęci mieszkańców do angażowania się w tego typu rzeczy. Duża inflacja, niepewność, ryzyko podejmowania decyzji, choćby w tym zakresie, w którym kierunku pójść, jeśli chodzi o sposób ogrzewania mieszkania.
Według raportu Alarmu Smogowego Nowa Ruda znalazła się na pierwszym miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, we wszystkich trzech kategoriach: najwyższe stężenie pyłów PM10, najwyższe stężenie rakotwórczego benzopirenu oraz największa liczba smogowych dni.

Antysmogowa pikieta na rynku w Nowej Rudzie zorganizowana przez Dolnośląski Alarm Smogowy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Antysmogowa pikieta na rynku w Nowej Rudzie zorganizowana przez Dolnośląski Alarm Smogowy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Świdnica na rowery – rowerowe otwarcie sezonu
- „Złoty pociąg” powraca. Mężczyzna zgłosił lokalizację, w której ma być tunel ze składem
- Po 60 latach spod tynku wyłaniają się barwne malowidła. Niezwykłe odkrycie w kościele w Sokołowsku
- Na ulicy Wrocławskiej rozpocznie się prawdopodobnie najdłużej wyczekiwany remont ulicy w mieście
- Pijany kierowca ciężarówki zatrzymany na A4. Miał ponad 2,5 promila
- Wałbrzych. Harcerze świętują 80-lecie swojego hufca
Najczęściej czytane
Śmiertelne pobicie w Wałbrzychu. Tragedia rozegrała się na Piaskowej Górze
Majówka w Jedlinie-Zdroju. Cztery dni wydarzeń dla mieszkańców i gości
Na ulicy Wrocławskiej rozpocznie się prawdopodobnie najdłużej wyczekiwany remont ulicy w mieście
Explore Wałbrzych działa już miesiąc. Mieszkańcy i turyści chętnie tu zaglądają
Nastolatkowie jeździli autem, popijając alkohol. Wypad relacjonowali na żywo w internecie