Dodano: 27 września 2022 10:52
Wałbrzych. Biedaszyby to proceder marginalny. W lasach dochodzi do kradzieży drewna. Kryzys energetyczny w praktyce
Drogi węgiel, a często jego brak w składach sprawia, że mieszkańcy Wałbrzycha szukają alternatywnych źródeł dostaw opału. Zdarza się, że wybór pada na węgiel pochodzący z biedaszybów, czy drewno wycięte w miejskich lasach. O problemie w czasie sesji rady miejskiej mówił prezydent Wałbrzycha. – Nie ma wynoszenia drzewa z lasu bez zgody – mówił Roman Szełemej. Jednocześnie prezydent zapewniał, że biedaszyby to wciąż marginalny proceder w mieście, a służby szybko reagują w razie pojawienia się nowych, nielegalnych wyrobisk.
Kilkukrotnie odbyło się spotkanie z policją, strażą pożarną, ale także prokuraturą.
– Mogę dziś powiedzieć, że na szczęście jest to proceder marginalny. Wynika to z tego, że zaangażowanie straży pożarnej, policji jest duże. Odbywają się cały czas patrole. Są wynajęte firmy zewnętrzne, które natychmiast zasypują te dziury w ziemi. To oczywiście kosztuje. To niszczenie terenów zielonych jest z punktu widzenia środowiskowego bardzo szkodliwe. Wywołuje niepowetowane straty w roślinności i terenie. Nie mniej zasypujemy tak szybko, jak tylko możemy – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Prezydent Wałbrzycha przyznaje, że to marginalny proceder, ale węgiel wydobywany w biedaszybach znajduje nabywców, bo w składać brakuje tego opału.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Roman Szełemej mówił także o problemie wycinki drzew.
– Straty idą w dziesiątki tysięcy złotych. Mamy udokumentowane wycinki drzew o trudnej do oceny wartości. Wartości środowiskowej. Apeluję, aby zgłaszać policji, straży miejskiej, jakieś podejrzane aktywności, że ktoś idzie do lasu z piłą, albo słyszycie takie piły. Bez zgody leśniczego, również jeśli chodzi o nasze lasy, bez zgodu MZUKu nie można nic wynieść. Nawet ten symboliczny chrust wymaga zgody i drobnej opłaty – mówi Szełemej.
Prezydent podkreślał, że szkody, które powstają w czasie nielegalnych wycinek są nie tylko kosztowne, ale wymagają także wielu lat by przywrócić drzewa w danym miejscu.
Tak jeszcze kilka lat temu wyglądały wałbrzyskie biedaszyby.

Policja, Straż Miejska i Straż Pożarna – przed zasypaniem biedaszybów służby sprawdzają, czy w wyrobisku nie pozostali nielegalni kopacze. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Policja, Straż Miejska i Straż Pożarna – przed zasypaniem biedaszybów służby sprawdzają, czy w wyrobisku nie pozostali nielegalni kopacze. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Porsche vs Fabia. Kolizja na rondzie Niepodległości
- Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
- Ponad 2 miliony wyświetleń i 400 tysięcy użytkowników! Dziękujemy!
- Policja apeluje. Nie zostawiaj dziecka ani psa w nagrzanym aucie – upał może zabić
- Wałbrzych przebuduje Lubelską za 8,5 mln zł. Będą nowe parkingi i ścieżka rowerowa
- Pędził 104 km/h przez Wałbrzych. Stracił prawo jazdy, zanim zdążył się nim nacieszyć
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!