Dodano: 23 maja 2022 15:01
Zabytkowa szabla odnaleziony w Srebrnej Górze. Unikatowe znalezisko podczas remontu twierdzy
Tematy: grzegorz basiński srebrna góra szabla twierdza srebrna góra znalezisko
W Srebrnej Górze zakrojone na największą od 200 lat skalę prace remontowe przynoszą niespodziewane rezultaty. Tuż pod koniec ubiegłego tygodnia dokonano tam niezwykłego znaleziska. W twierdzy był nasz reporter Jacek Zych
Podczas usuwania wielometrowej warstwy gruzu i ziemi, zalegających dno fortecznej fosy odnaleziono XVIII-wieczną szablę, najprawdopodobniej pruskiego żołnierza służącego w twierdzy. Jak mówią żartobliwie pracownicy twierdzy, znalezisko ściągnęli myślami:
– Akurat stałem przy koparkowym i mówię : „chłopaki popatrzcie teraz uważnie, bo tutaj już pojawia się czarna ziemia, czyli dochodzimy już do tej warstwy historycznej, czyli już nie gruz”. Pokazuje, tak macham, macham ręką, pokazuję na końcówkę ręki i, o kurde, przetarłem kawałek gruzu, patrzę, rękojeść mosiężna, szabli Podnszę, no i chłopaki wyskoczyli z koparki i z wozidła. No i prawie się wszyscy popłakali z radości. – mówi z nieukrywanymi emocjami Grzegorz Basiński, kierownik ds budowlano-historycznych twierdzy w Srebrnej Górze.
REKLAMA
Według pierwszych szacunków szabla pochodzi z końca XVIII lub początku XIX wieku. Już dziś zostanie wysłana do jednej z wrocławskich pracowni konserwatorskich, gdzie zostanie oczyszczona i pieczołowicie zabezpieczona. Następnie zostanie wykonany skan 3d, który pomoże jednoznacznie ustalić wiek i pochodzenie szabli
– Trzeba porównać wymiary – długość ostrza, długość rękojeści, ilość żeberek, być może pojawią się jakieś sygnatury. No i będziemy badać temat. – dodaje Grzegorz Basiński.
Dziś nie wiadomo, czy znaleziona broń została zgubiona przez żołnierza służącego w twierdzy, czy była częścią przedwojennej ekspozycji. Do 1945 roku w twierdzy funkcjonowało muzeum wojen śląskich. Po wojnie zostało zniszczone i rozgrabione przez żołnierzy radzieckich stacjonujących w Srebrnej Górze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według relacji świadków część jego eksponatów wyrzucono do fosy, a nawet do latryn. Wczesną wiosną opowiadaliśmy o kolekcji porcelany odnalezionej w jednej z oczyszczanych dziś toalet.
Zobacz także
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
- Komfort, wygoda i świetna lokalizacja. Zamieszkaj w Jedlinie-Zdroju
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Opozycja chce obniżyć pensję prezydenta Wałbrzycha. Mowa o kilku tysiącach złotych
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok