Dodano: 9 kwietnia 2022 12:23
Tak wygląda jedna z najbardziej zagadkowych budowli w regionie. Zamek w Bardzie zrekonstruowali wirtualnie studenci
Koncepcję rekonstrukcji jednej z najbardziej zagadkowych budowli na Dolnym Śląsku, czyli średniowiecznego zamku w Bardzie przygotowali studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Warownia została zniszczona w czasie trzęsienia ziemi w szesnastym wieku.
Model przygotowany przez studentów to jedna z kilku koncepcji rekonstrukcji układu przestrzennego zaginionej siedziby piastowskiej. Przygotowali go Barbara Całko, Magdalena Ambroszko i Michał Grzywaczewski. To studenci Politechniki Wrocławskiej na specjalności architektura i urbanistyka.
– Z bardzkiego zamku do dzisiaj przetrwały tylko fragmenty partii fundamentowych i niewielkie pozostałości murów obronnych, a także odkopana półkolista klatka schodowa prowadząca do podpiwniczenia. Wyłącznie na ich podstawie nie sposób byłoby odtworzyć wyglądu warowni. Stworzenie koncepcji jej bryły wymagało więc gruntownego i krytycznego przejrzenia materiałów źródłowych, których nie było zbyt wiele, a przede wszystkim szukania poszlak, wskazówek i podobieństw wśród innych obiektów o takim samym przeznaczeniu i chronologii – mówi Barbara Całko.
Zdaniem studentów wieża obronna zamku mogła mieć około dziesięć metrów średnicy zewnętrznej i niecałe trzy wewnętrznej. To oznacza, że jej mury miały w sumie niemal siedem metrów grubości!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsza koncepcja rekonstrukcji zamku w Bardzie powstała jeszcze w latach 80. i została przygotowana przez architekta profesora Ernesta Niemczyka z Politechniki Wrocławskiej.
– Studenci zaproponowali koncepcję, zgodnie z którą zamek składał się z wieży mieszkalnej wysokiej na około 15 m, wolnostojącego bergfriedu (czyli wieży ostatecznej obrony, o wysokości około 22 m), pięciu pomieszczeń towarzyszących i muru obwodowego z furtą wejściową. Te specyficzne cechy pozwalają zaliczyć go do tzw. sasko-heskiego typu zamków, którego popularność przypada na 2. poł. XIII i pocz. XIV w. – informuje biuro prasowe uczelni.

Tak wygląda jedna z najbardziej zagadkowych budowli w regionie. Zamek w Bardzie zrekonstruowali wirtualnie studenci fot. użyczone materiały prasowe Politechniki Wrocławskiej

Tak wygląda jedna z najbardziej zagadkowych budowli w regionie. Zamek w Bardzie zrekonstruowali wirtualnie studenci fot. użyczone materiały prasowe Politechniki Wrocławskiej

Tak wygląda jedna z najbardziej zagadkowych budowli w regionie. Zamek w Bardzie zrekonstruowali wirtualnie studenci fot. użyczone materiały prasowe Politechniki Wrocławskiej

Zobacz także
- Bus przewrócony na bok. Wypadek 19-latka w Walimiu
- Wspólne święto studentów. Juvenalia po latach wracają do Wałbrzycha
- Rafał Trzaskowski w Wałbrzychu. Mobilizacja przed finałem kampanii
- Jabłów gra dla Mileny. Piknik pełen atrakcji, by pomóc młodej mistrzyni wrócić do zdrowia
- Ten widok zachwyca! Wiśnie Kanzan zakwitły na Placu Magistrackim w Wałbrzychu
- Wałbrzych. Problemy na nowym skateparku. Masa wypełniająca szczeliny… roztopiła się
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Tereny po „Porcelanie Krzysztof” na sprzedaż. Warte miliony działki na portalu ogłoszeniowym
Pożar na Podzamczu. Niebezpiecznie i duże zadymienie
Jedlina-Zdrój. Nowe mieszkania czekają na chętnych
Droga z Kamiennej Góry do Kowar zablokowana po zderzeniu trzech aut. Dziewięć osób poszkodowanych
Wałbrzych. Szokujące sceny na Poniatowie. Młody mężczyzna wyciągnięty z auta i pobity