Dodano: 16 marca 2022 10:17
Srebrna Góra. Największy remont twierdzy od 250 lat. Byliśmy w kazamatach
Tematy: akt erekcyjny grzegorz basiński srebrna góra
W Srebrnej Górze, w najwyżej położonej twierdzy górskiej w Europie zamurowano zamknięty w kapsule czasu akt erekcyjny pod drugi, najważniejszy w 250-letniej historii twierdzy etap przebudowy fortyfikacji.
Wmurowanie aktu erekcyjnego ma nadać pracom, jakie toczą się w twierdzy wyjątkowego charakteru. Bo rzeczywiście – w 250-letniej historii twierdzy to największa tego typu przebudowa. Projekt, który pochłonie astronomiczne 24 miliony złotych będzie dla Twierdzy początkiem nowej ery:
– Hostel i Restauracja powstaje już w Donjonie, w kawalierze i lazarecie powstaje już ekspozycja i sale wielofunkcyjne dotyczące głównego tematu, czyli jak właściwie zbudowano tę twierdzę 20 lat temu.Dalej; odbudowa komunikacji historycznej pomiędzy dwiema niedostępnymi dziś częściami twierdzy – tu spektakularne, wielkie mosty, bramy forteczne, setki tysięcy ton kamiennego lica do wmurowania.Finałem będzie odbudowa tego miasteczka samowystarczalnego, jakim była twierdza, na szczycie góry. – powiedział naszemu reporterowi Grzegorz Basiński, kierownik do spraw remontowo-konserwatorskich twierdzy Srebrna Góra.
REKLAMA
Zawierająca akt erekcyjny kapsuła czasu została zamurowana pod posadzką w jednej z fortecznych kazamat, Poza dokumentem rozpoczynającym przebudowę zawiera cały zestaw znaków dzisiejszych czasów:
– W kapsule znalazły się znaki współczesnych czasów– gazety, foldery Twierdzy, foldery gminy Stoszowice, magnesy, lufa srebrnogórska. Jakiś drobny element dorzucił też każdy z pracownikow. Mam nadzieję, że za te 100-200 lat będzie to fajna ciekawostka dla kolejnych pokoleń.
Nie udało się odnaleźć pierwszej kapsuły, jaka z całą pewnością została zamurowana przez budowniczych twierdzy, 250 lat temu. Przez wiele lat po zakończeniu II wojny światowej twierdza była przeszukiwana i grabiona. Wciąż jednak kryje wiele tajemnic, które bardzo niechętnie zdradza nowym właścicielom.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana