Krótka sprzedaż – czy to droga na skróty do bogactwa?

7 grudnia 2021 10:00. Krótka sprzedaż - czy to droga na skróty do bogactwa? fot. użyczona / Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Czym jest krótka sprzedaż?

Wśród praktyków inwestowania na rynkach finansowych istnieje wiele szkół i filozofii zarabiania pieniędzy. Niektórzy preferują kupowanie spółek dywidendowych i szukanie niedowartościowanych aktywów. Traderzy szukają szybkich impulsów, które w czasie jednej sesji spowodują nagłą zmianę trendu i błyskawiczny zarobek. Wśród jednej z tych metod na uwagę zasługuje metoda krótkiej sprzedaży. Nie należy ona do najpopularniejszych, ale również ma swoich zwolenników, którzy potrafią wyczekiwać dogodnych okazji.

Jest to strategia polegająca na sprzedaży akcji lub innych instrumentów, które mogą w najbliższej przyszłości znacznie stracić na wartości. Co ciekawe w momencie sprzedaży te walory nie są własnością sprzedającego, który wypożycza je i od razu sprzedaje na rynku. W określonym momencie przyszłości jest zobowiązany do odkupienia ich po niższej cenie i zwrotu prawowitemu właścicielowi. Można w ten sposób zarobić na różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną ponownego odkupu. Ta strategia jest o wiele trudniejsza niż tradycyjne granie na wzrosty – głównie ze względu na większą złożoność całej operacji oraz mniejsze możliwości jej wykonania.

REKLAMA

Dlaczego pojawiają się sposobności do grania na spadki?

Główną przyczyną, dla której gra na spadki jest możliwa, są instytucje finansowe, które z rozmachem kupują duże ilości papierów wartościowych. Korzystają one z komputerowych modeli analitycznych i w swoich działaniach zwiększają rozbieżności w wycenach aktywów. Właśnie w ten sposób rynek jest mniej efektywny niż się powszechnie uważa. Pozostałymi przesłankami, które skłaniają do zastosowania krótkiej sprzedaży są:

  1. sytuacje, w których zarząd spółki jest niewiarygodny i okłamuje inwestorów na temat kondycji finansowej,
  2. powstanie tzw. “bańki spekulacyjnej”, czyli przewartościowanie cen akcji,
  3. spółki cierpiące na skutek wydarzeń lub zmian na rynku.

Osoby, które chcą zająć się grą na spadki, bacznie szukają spółek, które należą do tych trzech powyższych kategorii.

Gdzie można wykorzystać wiedzę na temat krótkiej sprzedaży?

Zarówno inwestorzy preferujący tradycyjne sposoby na pomnażanie kapitału, jak i praktycy krótkiej sprzedaży powinni korzystać z najlepszych możliwości na rynku. Granie na spadki polskich i zagranicznych spółek nie zawsze jest dostępne w polskich domach maklerskich. Przed założeniem rachunku warto prześledzić ofertę danej instytucji. Jeśli chcesz kupować i sprzedawać akcje wielu spółek, to warto, abyś zapoznał się z ofertą Saxo. Firma posiada duże możliwości na rynku i pozwala na realizację najbardziej zmyślnych strategii inwestycyjnych.

Czy ryzyko w strategii krótkiej sprzedaży jest dużo większe?

Jednym z aspektów, które musi wziąć pod uwagę inwestor, który chce zacząć praktykować strategię krótkiej sprzedaży jest jej horyzont czasowy. Spadki zazwyczaj są bardzo gwałtowne i trwają dużo krócej niż wzrosty. Powoduje to, że wybranie odpowiedniego momentu do wejścia na rynek jest dużo trudniejsze niż w przypadku zajmowania długich pozycji. Kolejną sprawą jest fakt, że niektóre instytucje finansowe i banki zakazują lub ograniczają możliwości grania na spadki – jest to szczególnie bolesne w trakcie bessy, kiedy większa część rynku traci na wycenach i występuje najbardziej dogodna okazja do krótkiej sprzedaży.

/Artykuł sponsorowany/

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 7 grudnia 2021 10:00
`