– Listę najdroższych polskich stref płatnego parkowania otwiera Poznań – informuje Fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumenta. Pierwsza godzina postoju w tym mieście to koszt siedmiu złotych. Wałbrzych znalazł się w środku zestawienia.
Pierwsza godzina postoju w Poznaniu kosztuje siedem złotych, a za trzygodzinny postój w centrum miasta trzeba zapłacić 22,30 złote. Kolejne miejsce w zestawieniu zajmują Wrocław i Gdańsk. W tym pierwszym trzy godziny postoju w centrum to koszt 22 złotych, w Gdańsku o 2 złote mniej.
W pierwszej dziesiątce znalazł się także Karpacz, w którym brano pod uwagę miejski parking. Karpacz zajął ósme miejsce, a za trzy godziny parkowania trzeba zapłacić tu 15 złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wałbrzych zajmuje w zestawieniu dwudzieste pierwsze miejsce. Autorzy raportu zwracają uwagę, że pierwsza godzina parkowania kosztuje 3 złote, druga 3,60, a trzecia 4,30. Tym samym trzygodzinny postój w centrum miasta to koszt 10,90 złotych. Tyle samo zapłacimy za parkowanie w centrum Zakopanego czy w Krynicy Morskiej. Identyczne opłaty jak te wałbrzyskie mają Nowy Sącz i Zielona Góra.
Taniej jest w Jeleniej Górze. Miasto znalazło się na trzydziestej drugiej pozycji zestawienia. Trzygodzinny postój kosztuje tu 8,50 złotego.
Najtańsze w zestawieniu miasto to Krynica Zdrój, gdzie za postój kierowcy płacą dwa złote za godzinę.
– Ustalenie stref płatnego parkowania i wysokości obowiązujących w nich opłat postojowych należy do kompetencji władz samorządu lokalnego. Przepisy wprowadzają jednak maksymalną stawkę, jaką można zastosować za pierwszą godzinę postoju pojazdu samochodowego. W strefie płatnego parkowania jest to 0,15% minimalnego wynagrodzenia, czyli wg aktualnej stawki 4,20 zł; natomiast cena w tzw. śródmiejskiej strefie płatnego parkowania pierwsza godzina postoju nie może być wyższa niż 0,45% minimalnego wynagrodzenia, czyli 12,60 zł – przypominają autorzy raportu.