Co warto wiedzieć o zachowku?

18 sierpnia 2021 05:32. Artykuł sponosorowany. fot. użyczona / unsplash.com
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Spadek po osobie zmarłej często powoduje konflikty, tarcia i różne problemy rodzinne. Nie zawsze można się dogadać, nie zawsze jest się do końca zadowolonym z tego, jaki spadek przypadł w udziale. Jest jednak coś takiego jak zachowek, on jest pewną gwarancją tego, że otrzyma się swoją, należną sobie część spadku, nawet jeśli testament mówi inaczej. Czy można być go pozbawionym? To bardzo drażliwa kwestia, która wymaga sporej pracy, ale przyjąć można, że pieniądze czy część spadkowa z tytułu zachowku po prostu się należą. Czasami trzeba o to powalczyć, ale często jest to gra warta świeczki. Zdecyduj się na walkę o zachowek, gdy czujesz, że te pieniądze ci się po prostu należą i niesłusznie spadek nie objął także ciebie. W końcu różne sytuacje się w życiu zdarzają. Także jeśli to ty piszesz testament i chcesz kogoś pozbawić spadku, musisz wziąć to pod uwagę.

  1. Co to jest zachowek?
  2. Zachowek należny małżonkowi
  3. Zapłata zachowku – obowiązkowa?

Czym jest zachowek?

Zachowek to nic innego jak substytut spadku. Coś, co zostało ustalone, by bronić najbliższych krewnych spadkodawcy przed utratą majątku. Należy się on rodzicom spadkodawcy, dzieciom spadkodawcy czy małżonkowi spadkodawcy. Jeśli chcesz usunąć ze swojego testamentu spadkobierców niegodnych, musisz wziąć pod uwagę, że jeśli są to osoby w dziedziczeniu ustawowym to i tak zachowek może im się po prostu należeć. Możesz spróbować wydziedziczenia, ale przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna jednoznacznie wynikać z treści testamentu. Musi to być też poważna kwestia.

Co warto wiedzieć przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi?

Tutaj najważniejszy jest substrat zachowku. To podstawa, która potrzebna jest do wyliczenia sumy należnego spadkobiercy zachowku. Warto tutaj stosować się do zapisów zwykłych i poleceń ustanowionych przez prawo. Taka forma obliczania zachowku uwzględnia wszystkie ważne kwestie spadkowe – bierze się pod uwagę wszelkie zmienne i cały dostępny majątek spadkodawcy.

REKLAMA

Czy zawsze jest się zobowiązanym do zapłaty zachowku?

Nie, choć żeby tego uniknąć, trzeba się postarać. Zachowek może się też należeć osobie za poniesione przez spadkodawcę koszty wychowania – to też bierze się pod uwagę przy wyliczaniu sumy zachowku. Żeby uniknąć konieczności wypłacenia zachowku z zebranego majątku, trzeba z niego wydziedziczyć spadkobierców uznanych za niegodnych. W tym celu konieczne jest uzasadnienie tego na przykład poprzez rażącą niewdzięczność spadkobiercy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://zachowek.biz.pl/zachowek/

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 18 sierpnia 2021 05:32
`