Dodano: 16 lipca 2021 10:11
Czechy za rogiem. Wieże widokowe polsko-czeskiego pogranicza
Tematy: Czechy góry orlickie hrebenovka wieże widokowe zwiedzaj czechy zwiedzaj lokalnie
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Są futurystyczne, zaskakujące lub klasyczne. Ze wszystkich rozciąga się fantastyczna panorama na polsko-czeskie pogranicze. Mowa o 10 wieżach widokowych, jakie stanęły w Górach Orlickich na Ziemi Kłodzkiej. Za niebagatelną sumę 3,5 miliona Euro wzdłuż granicy wybudowano 10 kilkudziesięciometrowych, zapierających dech w piersiach wież widokowych.
Polsko-czeski szlak grzbietowy zaczyna się w okolicach Kłodzka i właśnie tam, na Górze Kłodzkiej wybudowano najwyższą wieżę stojącą po stronie polskiej. Dalej jest już tylko ciekawiej. Najwyższa wieża popularnej „hebieniovki”, bo tak szlak graniczny nazywają Czesi, to wykorzystująca słup nieczynnego wiatraka elektrycznego 47 metrowa wieża na Šibeniku w okolicach miejscowości Novy Hradek. Nawet przy bezwietrznej pogodzie kilkuosobowa grupa turystów może wymusić lekkie chybotanie zawieszonej ponad 40 metrów nad ziemią platformy widokowej. Przy dużym wietrze odchyla się ona 45 centymetrów od pionu. Wrażenia są niesamowite.
Zapraszamy Was na wycieczkę, którą można rozpocząć w Kudowie Zdroju i stamtąd specjalnymi, czeskimi autobusami, albo ścieżką rowerową czy też samochodem odwiedzić kolejno wszystkie wieże. Do większości tych po stronie czeskiej prowadzi droga asfaltowa kończąca się parkingiem. Dalej już tylko 2-3 kilometry łagodnego spaceru i można cieszyć się przepięknym zachodem słońca. W Polsce wciąż czekamy na uzupełnienie takich właśnie infrastruktury. W Dzienniku opiszemy i pokażemy Wam te najciekawsze naszym zdaniem wieże. W kolejnych odcinkach cyklu #zwiedzajlokalnie pokażemy zapierające dech w piersiach widoki, jakie rozciągają się z ich platform, napiszemy co i gdzie warto zjeść i gdzie napić się dobrego, czeskiego piwa. Zapraszamy!

Wieża widokowa na Šibeniku w Czechach. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skończyłeś czytać? Zobacz najważniejsze aktualności z Wałbrzycha:
PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ →
Zobacz także
- W tym roku miała ruszyć budowa zbiornika przeciwpowodziowego koło Świdnicy. Nie powstała nawet koncepcja
- Wałbrzych. Oficjalna data otwarcia Muzeum Tygiel
- Wałbrzych. Pielęgniarki do krwiodawstwa potrzebne od zaraz
- Awaria w Głuszycy. Prace na sieci w Wałbrzychu. Tu mogą być problemy z wodą
- Wielkie emocje w Świebodzicach. Podniebne akrobacje i gwiazda światowego formatu na lotnisku
- Poważny wypadek koło Ząbkowic Śląskich. Autem kierował 22-latek bez prawa jazdy
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Prywatni przewoźnicy jednak nie będą mogli korzystać z przystanków w Wałbrzychu
Kolejne utrudnienia między Starymi Bogaczowicami a Strugą. Drogę będą zamykać każdego wieczoru
Wałbrzych. Do końca tygodnia nowa sygnalizacja świetlna na Podzamczu
Głuszyca będzie miała nowy basen. Przebudowa ruszy po tym sezonie
Ulica Beethovena oficjalnie otwarta. Dawne tereny pokopalniane zmieniły się nie do poznania














