Dodano: 2 marca 2021 15:52
Nie są ruchem politycznym. Są, bo im zależy. Samorządowcy powołali stowarzyszenie „Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa”
Tematy: dolnoląsie dolny śląsk polityka samorząd wałbrzych wrocław
Deklarację założycielską podpisało ponad pięćdziesięciu gospodarzy dolnośląskich miast i miasteczek. Jak przyznają sygnatariusze, to nie projekt przeciwko komuś, a dla kogoś, dla mieszkańców regionu. Samorządowcy wspólnie chcą walczyć o rozbudowę dróg i pieniądze na inne inwestycje. To sprzeciw wobec centralizacji kraju. Wśród samorządowców wspierających projekt jest Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Porozumienie podpisali między innymi samorządowcy z Wałbrzycha, Wrocławia, Świdnicy, Walimia, Dzierżoniowa, Pieszyc, Starych Bogaczowic, Głuszycy czy Dobromierza. W sumie w miejscowościach zarządzanych przez sygnatariuszy aktu założycielskiego mieszka ponad półtora miliona osób, czyli połowa mieszkańców Dolnego Śląska.
– Projekt, o którym rozmawiamy nie jest przeciwko komukolwiek. Jest projektem za. Za budowaniem wspólnoty wbrew podziałom, za szukaniem tego, co nas łączy, wbrew temu, co mogło nas dzielić w przeszłości, za wspólną pracą – mówi Jacek Sutryk
Prezydent Wrocławia podkreśla, że trwające procesu centralizacji są planem na Polskę, który nie podoba się sporej części samorządowców
– Jesteśmy razem nie dla pieniędzy i nie ze strachu. Wręcz odwrotnie – mamy odwagę walczyć o sprawy naszych małych ojczyzn. Mieszkańców naszych miast i miasteczek. Jesteśmy razem, bo nam zależy i ważne są dla nas takie przedmioty, jak demokracja, wolność, samorząd – mówi Roman Szełemej.
Prezydent Wałbrzycha dodał także, że samorządowcy nie mogą być obojętni na to, co dzieje się w kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stowarzyszenie założyli samorządowcy, przedstawiciele różnych formacji politycznych, ale samo stowarzyszenie nie jest ruchem politycznym. Jego założyciele nie wykluczają jednak startu w wyborach.
– Tworzymy wspólnie stowarzyszenie, bo chcemy współpracować jeszcze ściślej, bo nie boimy się powiedzieć, że tworzymy świetną drużynę samorządową, ale jesteśmy tu przede wszystkim dla naszych mieszkańców, którzy w Świdnicy mówią mi wprost, że muszę dla nich walczyć, że musimy działać w szeroko pojętym interesie mieszkańców naszych wspólnot – komentuje Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Samorządowcy tworzący stowarzyszenie sprzeciwiają się rządowym propozycjom podziału środków z Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Zobacz także
- Droga koło Książa do remontu. Władze miasta twierdzą, że jest w fatalnym stanie
- Uwaga kierowcy: kolizja z TIR-em na zjeździe z Ronda Niepodległości
- Młodzi siatkarze UKS Kinder Volleyball wicemistrzami Polski!
- 88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia
- Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
- Ruszają zapisy na Sudecką Żyletę. Szykujcie nogi na letnie góry
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!