Tematy: sponsorowany
Choć zbyt szczelne okna prowadzą do różnych problemów, jak na przykład powstawanie grzyba w mieszkaniu, to sytuacja w której okna nie są szczelne również nie jest pożądana. Szczególnie jesienią i zimą taki stan rzeczy jest nie do przyjęcia. Słabo uszczelnione okna są powodem zimna i przeciągów w mieszkaniu, a także wyższych rachunków za ogrzewanie. Warto przed sezonem grzewczym sprawdzić szczelność okien i ewentualnie ją poprawić. Jak i czym samodzielnie uszczelnić okna? O tym dowiecie się z poniższego artykułu!
Jeżeli w pokoju odczuwamy przeciąg i zimno mimo zamkniętych okien i drzwi, to testowane okna właśnie oblały test szczelności. Wyczuwalny przeciąg to oznaka bardzo rozszczelnionych okien, które wymagają szybkiej interwencji i regulacji. Jednak oznaki niskiej szczelności zwykle są dużo bardziej subtelne. Warto wykonać test za pomocą kartki papieru: kartkę należy wetknąć między ościeżnicę a skrzydło i zamknąć okno. Jeśli papier można łatwo wyciągnąć, oznacza to, że przydałoby się wyregulować okno i wymienić uszczelki. Aby uniknąć w mieszkaniu zimna i wilgoci spowodowanych nieszczelnymi oknami, pomocna może się okazać listwa podparapetowa. Dzięki takiej listwie okna są bardziej szczelne i lepiej chronią przed hałasem.
Jednym ze sposobów poprawienia szczelności okien jest ich regulacja. Najprostszą czynnością jest sprawdzenie w jakiej pozycji ustawione są okucia okienne. Regulują one docisk okna do ramy. Fabrycznie okucia znajdują się w pozycji neutralnej, a za pomocą odpowiedniego klucza możemy je przekręcić do trybu „lato” lub „zima”. W ustawieniu letnim okna będą lżej dociskały, dzięki czemu do pomieszczenia będzie wpadało więcej powietrza. Natomiast przed przyjściem zimy warto zmienić tryb okuć i przestawić je w pozycję zimową, tak aby zwiększyć docisk i szczelność. Możemy także za pomocą kluczy imbusowych samodzielnie wyregulować pozycję skrzydła okiennego. Wystarczy ściągnąć osłonkę z dolnego zawiasu i przekręcając klucz zmieniać wysokość skrzydła, a także przesuwać je w lewo lub w prawo.
Gdy mimo regulacji przez okna wciąż przechodzi zimno, należy zabrać się za ich uszczelnienie innymi metodami. Najprostszą jest przyklejenie nowych uszczelek. Szczególnie w starych oknach uszczelki mogły po prostu się zużyć. Przed przyklejeniem należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić powierzchnię ościeżnic. Innym rozwiązaniem są taśmy uszczelniające, jednak ze względu na fakt, ze ich montaż wymaga zdemontowania okien, nie polecamy przeprowadzać tej operacji samemu i lepiej zlecić to specjalistom. Często zdarza się, zwłaszcza w starych budynkach, że winne przeciągom nie są okna, ale szczeliny powstałe w otworze okiennym. Naprawą tego nie zajmują się już specjaliści od okien, ale od murowania i tynkowania, ponieważ szczeliny należy dokładnie załatać i zabezpieczyć przed ponownym pękaniem. O pracach murarskich i remontowych można więcej przeczytać w serwisie BudujemyTutaj: https://budujemytutaj.pl/budowa/.
To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.