Dodano: 27 października 2020 11:03
Strajk Kobiet. Mateusz Morawiecki zabiera głos. W regionie kolejne protesty
Tematy: morawiecki protesty strajk kobiet
– Te akty agresji, napaści, ataków, wandalizmów, akty barbarzyństwa bardzo często są absolutnie niedopuszczalne. Nie zgadzam się, nie ma żadnego przyzwolenia na ataki na nasze świętości, na ludzi, na kościoły, na prawo do realizowania wartości przez innych – tak trwające w całej Polsce protesty skomentował dziś Mateusz Morawiecki. W jego ocenie wiele kobiet czuje obecnie dezorientację i lęk bezpodstawnie.
Premier swoje oświadczenie rozpoczął od pytania o co toczy się spór.
– Czy jest to spór o danie prawa do życia dzieciom z zespołem downa czy jest to spór o niczym nieskrępowaną aborcję – pytał premier.
Mateusz Morawiecki przekonywał, że we wszystkich przypadkach, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie ma zastosowania. Dalej mówił o tym, że sytuacje, w których kobiety dowiadują się o poważnych wadach płodu to ogromne dramaty.
– Kobiety nie powinny być narażane na to, żeby być zmuszanymi do aktów heroizmu. Stąd ten zapis o zdrowiu i życiu kobiety cały czas jest i nie został wzruszony przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego – mówił Mateusz Morawiecki.
Premier przekonywał także, że w ostatnich latach zostały rozszerzone badania prenatalne. Będzie także rekomendował, aby takie badania były wprowadzone dla wszystkich.
Morawiecki przekonywał, że wolność wyboru i prawo wyboru jest kwestią fundamentalną.
– Żeby zrealizować tę wolność wyboru to trzeba żyć. Ten kto nie żyje, nie może realizować prawa do wolności wyboru, dlatego jakkolwiek wolność wyboru jest ważnym prawem to jest ograniczona podstawowym prawem do życia, od którego zależy w ogóle to czy wolność wyboru może być w ogóle realizowana – mówił Morawiecki.
W ocenie premiera wiele kobiet czuje obecnie dezorientację i lęk, ale bezpodstawnie, bo wyrok wyklucza jedynie przesłankę eugeniczną, a nie wpływa na sytuację, gdy zagrożone jest życie i zdrowie kobiety, czy ciąża jest wynikiem gwałtu.
– Każdej kobiecie należy się szacunek, troska, podziw za jej odwagę, bardzo często, ponieważ to na niej spoczywa przede wszystkim ta podstawowa decyzja dotycząca jej życia, jej zdrowia w kontekście życia dziecka – mówił dalej premier.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Morawiecki podkreślał, że sytuacje, do których dochodzi na ulicach nie powinny mieć miejsca, a państwo będzie im ze stanowczością przeciwdziałać.
– Apelują do wszystkich, którzy w obecnej sytuacji dopuszczają się łamania prawa, żeby tego nie robili – mówił Morawiecki.
W Wałbrzychu kolejny spacer w ramach Strajku Kobiet zaplanowano dziś o godzinie szesnastej trzydzieści na Wałbrzyskim Rynku. Czarny Spacer odbędzie się także w Świdnicy. Tu protestujący spotkają się na Rynku o dziewiętnastej.
Tak wyglądały protesty w minionych dniach.
Zobacz także
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
- Komfort, wygoda i świetna lokalizacja. Zamieszkaj w Jedlinie-Zdroju
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok