Dodano: 22 września 2020 09:18
Wałbrzych. Dziś komunikacja bezpłatna, ale mieszkańcy niechętnie z niej korzystają
Tematy: komunikacja publiczna światowy dzień bez samochodu
Konieczność zasłaniania twarzy, wolne tempo, mało komfortowe warunki podróży – nawet za darmo kierowcy w Wałbrzychu niechętnie korzystają z komunikacji miejskiej. Z okazji światowego dnia bez samochodu zapytaliśmy kierowców parkujących na placu przy ulicy Rycerskiej o to, dlaczego nie skorzystali z darmowego przejazdu autobusem.
Wygoda, krótszy, czas jazdy i możliwość zmiany trasy w zależności od korków – to najczęstsze odpowiedzi na pytanie, dlaczego wałbrzyszanie nie korzystają z darmowej komunikacji miejskiej. Kilku z zapytanych przez nas kierowców w ogóle nie wiedziało o tym, że istnieje dziś taka możliwość.
W Wałbrzychu zarejestrowanych jest 35 tysięcy samochodów. Statystycznie to jeden pojazd na troje mieszkańców. Odliczając jednak seniorów i dzieci samochód posiada niemal każdy mieszkaniec miasta. W wielu dzielnicach miejsce parkingowe pod domem zaczyna być luksusem. Budowa zachodniej obwodnicy Wałbrzycha oraz obostrzenia związane z COVID-19 skutecznie odstraszają Wałbrzyszan od korzystania z autobusów.
Mający swój początek we wczesnych latach 70. XX wieku światowy Dzień bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Parking plac parkingowy przy ulicy Rycerskiej w Wałbrzychu. Wałbrzych, Fot. archiwalna. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Przed nami dwa upalne dni. Alert drugiego stopnia dla Wałbrzycha!
- Wracają kontrole na granicy z Niemcami. Tymczasowe rozwiązanie od poniedziałku
- Dolny Śląsk na VI Dorocznym Dialogu Politycznym
- Lądek-Zdrój czeka na turystów. Ślady powodzi znikają, piękno zostaje
- Zwierzak na wynos – nietypowa akcja w Świdnicy
- Stare Bogaczowice. Ważna droga do remontu – ruszają prace
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie