Czy fotowoltaika jest opłacalną inwestycją?

11 maja 2020 09:18. Czy fotowoltaika jest opłacalną inwestycją? fot. uzyczona / artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Instalacja fotowoltaiczna staje się wyznacznikiem w produkcji energii na własny sposób w oparciu o nowoczesne technologie. Instalacja paneli słonecznych niesie ze sobą wiele korzyści na płaszczyźnie finansowej, środowiskowej czy też technologicznej. Jednak wciąż dla sporej grupy osób w Polsce termin fotowoltaiki kojarzy się z ogromnym wydatkiem, przez to to pojęcie jest nie do końca zrozumiałe. Warto zatem wiedzieć jakie są zalety oraz ewentualne mankamenty instalacji fotowoltaiki by móc podjąć obiektywną decyzję.

Fotowoltaika – co to jest?

Zgodnie z definicją fotowoltaika to instalacja do produkcji energii z padających na panele fotowoltaiczne promieni słonecznych. Zasada działania tej instalacji polega na wykorzystaniu krzemowych płyt, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne. Ogniwa fotowoltaiczne tworzące panele słoneczne pochłaniają energię wiązek światła, która wprawia w ruch elektrony znajdujące się na powierzchni paneli słonecznych. Dzięki zastosowaniu pozostałych elementów tej instalacji można w prosty sposób produkować energię zarówno na mniejszą jak i masową skalę.

Sama instalacja fotowoltaiczna ma to do siebie, iż może być instalowana właściwie wszędzie gdzie jest duże nasłonecznienie w ciągu roku. Nawet w regionach bliżej biegunów Ziemi instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się równi dobrze jak pozostałe odnawialne źródła energii. Możliwość magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii ze Słońca pozwala na zaspokojenie potrzeb energetycznych wybranego gospodarstwa przez cały rok. Więcej o zasadach magazynowania energii i doborze wielkości instalacji fotowoltaicznej dowiesz się na stronie columbusenergy.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Wbrew opinii niektórych osób dobrze jest wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna posiada wiele zalet. Do korzyści korzystania z niej można zaliczyć m.in:

  • zapewnienie samowystarczalności energetycznej – według niektórych osób instalacja fotowoltaiczna nie sprawdza się w Polsce ze względu na zbyt małą liczbę dni słonecznych, w ciągu których można wytwarzać energię. Instalacja fotowoltaiczna ma jednak to do siebie, iż istnieje możliwość magazynowania wytworzonej podczas słonecznych dni energii oraz zużywanie je w czasie gdy Słońce nie świeci np. zimą;

  • możliwość obniżenia kosztów ponoszonych za energię – wytwarzanie energii na własny rachunek automatycznie sprawia, iż koszty za pobieranie energii z sieci energetycznej gdzie jest ona wytwarzana z tradycyjnych źródeł spadają. Tym samym oprócz wytwarzania energii dla własnych potrzeb można zaoszczędzić sporą sumę środków;

  • wsparcie działań na rzecz ochrony środowiska – wytwarzanie energii dzięki fotowoltaice nie powoduje emisji żadnych gazów cieplarnianych takich jak dwutlenek węgla czy też metan. W przeciwieństwie do koncepcji wytwarzania energii z paliw kopalnych energia pochodząca z energii słonecznej jest całkowicie ekologiczna;

  • wsparcie postępu technologicznego – wraz z pojawieniem się technologii jaką jest fotowoltaika jej rozwój nabrał rozpędu. Dlatego też coraz więcej rządów, organizacji pozarządowych, a także przedsiębiorstw zachęca do przejścia na wytwarzanie energii ze Słońca. Co ciekawe, by zachęcić jak największe grono osób istnieje możliwość uzyskania dopłat do instalacji fotowoltaicznej dla swojego gospodarstwa domowego. Dzięki temu realny koszt inwestycji będzie znacznie niższy od zakładanego na początku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 11 maja 2020 09:18
`