Tematy: drogi pijani kierowcy policja
Policyjne komunikaty nie pozostawiają złudzeń. Pijani kierowcy na drogach powiatu wałbrzyskiego byli, są i pewnie będą. W ostatnim czasie mundurowi zatrzymali trzy takie osoby. Jedna prowadziła samochód, druga motorower. U obu badanie wykazało ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Na drogę wyjechała także 17-latka, która nie dość, że nie miała prawa jazdy, to prowadziła mając blisko dwa promile alkoholu w organizmie.
Jednego z pijanych kierowców policjanci zatrzymali w Borównie. Funkcjonariusze zostali wezwani do miejscowości, bo zauważono samochód, który wpadł do rowu. Na miejscu okazało się, że w aucie nikogo nie ma. Policjanci zauważyli jednak mężczyznę, który niedaleko miejsca zdarzenia chował się za drzewo. Wszystko wskazuje na to, że 43-latek prowadził samochód, który wpadł do rowu. Mężczyzna miał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów na 10 lat. Badanie wykazało w jego organizmie ponad trzy promile alkoholu.
Do kolejnej niecodziennej sytuacji doszło w Cieszowie. Policjanci zostali wezwani do mężczyzny, który motorowerem wjechał do rowu i nie mógł wyciągnąć jednośladu. Mężczyzna na widok policjantów zaczął uciekać. Ostatecznie, po zatrzymaniu okazało się, że miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo motorower nie był zarejestrowany i nie miał ważnego OC.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Natomiast w Wałbrzychu uwagę policjantów zwrócił w ostatnich dniach brudny samochód z ułamaną tylną wycieraczką. Mundurowi chcieli zatrzymać auto. Kierowca kontynuował jednak jazdę. Auto zatrzymało się dopiero po kilkunastu metrach. Okazało się, że za kierownicą siedzi nietrzeźwa 17-latka. Badanie wykazało blisko dwa promile alkoholu w jej organizmie. Nastolatka nie miała także prawa jazdy.
Przy tej okazji mundurowi przypominają i apelują:
„Przypomnijmy, że za jazdę pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz bez uprawnień grożą wysokie kary. Poza tą dotkliwą finansową sąd na podstawie Kodeksu karnego może orzec długotrwały zakaz kierowania pojazdami, a nawet zastosować karę pozbawienia wolności do lat 2. Konsekwencje wzrastają, jeśli kierowca złamanie orzeczony mu zakaz prowadzenia pojazdów. Wówczas zasądzona kara może wynieść nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci apelują. Jeżeli wiedzą Państwo, że osoba chce jechać pojazdem, a wcześniej spożywała alkohol, uniemożliwimy jej to. Należy także powiadomić dyżurnego najbliższej jednostki Policji, lub przekazać informacje pod numerem alarmowym 112, który wyśle na miejsce zdarzenia patrol. Bardzo ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania. Każde zdarzenie z nietrzeźwym kierującym może przecież zakończyć się tragedią dla jego uczestników.”