Projekt e-Sudety. 23 stacje ładowania samochodów elektrycznych w Sudetach

14 stycznia 2020 11:26. Stacja ładowania samochodów elektrycznych wybudowana w ramach projektu e-Sudety. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Poprawa jakości powietrza, redukcja hałasu, rozwój eko-turystki – to główne cele projektu e-Sudety, w ramach którego na terenie całego południa Dolnego Śląska pojawiły się stacje ładowania samochodów elektrycznych. Rozmawialiśmy z pomysłodawcami i beneficjentami projektu.

Jelenia Gora, Lądek Zdrój, Polanica, Szczytna, Dzierżoniów, Szczawno Zdrój czy Kamienna Góra – w ramach projektu e-Sudety w 22 najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowościach naszego regionu stanęły stacje ładowania samochodów elektrycznych.

– Chcemy pokazać, że Sudety są fajne, że tutaj można przyjechać samochodem elektrycznym i te stacje ładowania będą rozłożone naprawdę gęsto – co 20-, 30 km. Jest to wystarczające, żeby się doładować w danym miejscu a przy okazji zwiedzić dane miasto. Na tym nam zależy – powiedziała w rozmowie z Dziennikiem Elżbieta Kąska, pomysłodawczyni projektu e-Sudety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

– W ramach projektu stawiamy stacje z pracujące z mocą 11 kW. Pozwalają ona na pełne naładowanie auta w około 3 godziny. Pozwoli to na przyjechanie ok. 300-350 km w terenie górskim. W niektórych miejscach pojawią się też ładowarki szybkie, pozwolą naładować taki samochód nawet w ciągu 30 minut. – powiedział Łukasz Niedzielski z działu elektromobilności PGE Polska Energia.

Projekt jest silnie wspierany przez włodarzy miast i gmin, w którym stanęły stacje ładowania. Ci w ekoturystyce widzą szansę na rozwój regionu.

 – Tych samochodów na razie nie ma zbyt wiele, ale moim zdaniem tyle powinno być tych stacji doładowania co dystrybutorów na stacjac paliw – powiedział naszemu reporterowi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa – tankowanie to jest kilka minut przecież, a ładowanie takiego samochodu to co najmniej godzina. Jeśli chcemy rozwijać elektromobilność w naszym regionie ta infrastruktura musi się rozwijać. 

Przez kilka pierwszych tygodni na postawionych w ramach projektu stacjach doładować auto będzie można całkowicie za darmo. W Wałbrzychu na koniec 2019 roku zarejestrowanych było 2 samocody elektryczne, w całym regionie kilkanaście takich aut.

Lista miejscowości, w których pojawią się stacje ładowania: Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki, Kudowa-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Szczytna, Kłodzko, Bolków, Kamienna Góra, Jelenia Góra, Wałbrzych, Duzniki, Radków, Wambierzyce, Walim, Nowa Ruda, Dzierżoniów, Świdnica, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie, Czarna Góra-Senna.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych wybudowana w ramach projektu e-Sudety. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Stacja ładowania samochodów elektrycznych wybudowana w ramach projektu e-Sudety. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 stycznia 2020 11:26
`