Dodano: 31 grudnia 2019 15:36
Wałbrzych daje certyfikaty miejsc bez plastiku… ale nikt tego nie zweryfikuje
Tematy: plastik stop plastik wałbrzych
Pierwszy certyfikat trafił do kawiarni Sztygarówka na terenie Starej Kopalni. To kolejny krok miejskiej kampanii Stop Plastik. Specjalne naklejki mają otrzymywać te miejsca, które w swojej działalności zrezygnują z plastikowych opakowań na rzecz biodegradowalnych. By dostać certyfikat, wystarczy zgłosić się do urzędu.
Certyfikat może dostać każda firma, która działa w Wałbrzychu, i która zrezygnuje z używania jednorazowego plastiku. Chodzi głownie o jednorazowe talerzyki, sztućce, butelki PET czy kubki. Drugi warunek to złożenie odpowiedniej deklaracji w urzędzie miejskim. Ta dostępna jest na oficjalnej stronie miasta.
Miasto nie będzie jednak weryfikować czy oświadczenie złożone przez przedsiębiorcę jest zgodne z prawdą. Urzędnicy liczą na rzetelność firm i ich właścicieli. Certyfikat nie wiąże się z żadnymi, bezpośrednimi korzyściami. Zdaniem inicjatorów akcji ma wpłynąć na większą świadomość ekologiczną i może spowodować, że klienci będą bardziej świadomi swoich wyborów.
– Jednorazowy plastik można zastąpić wieloma rzeczami. Jednorazowe, plastikowe sztućce zastępujemy drewnianymi czy wykonanymi z różnego rodzaju mączek. Tak samo jest z plastikowymi butelkami, które możemy zastąpić szklanymi czy plastikowymi, wielorazowego użytku bidonami – mówi Edward Szewczak z wałbrzyskiego magistratu.
Kawiarnia Sztygarówka, podobnie jak cała Stara Kopalnia z plastiku zrezygnowała już kilka miesięcy temu. Pojawiły się papierowe słomki i talerzyki. Kubki do napojów są wykonane ze specjalnej mączki.
– Są to przede wszystkim materiały pochodzenia organicznego. Pochodne trzciny cukrowej czy kukurydzy. To ma zastosowanie w całym asortymencie. Są to zarówno pokale do zimnych napojów, sztućce czy talerzyki – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.
Wałbrzych wypowiedział wojnę plastikowi w maju. Miasto podjęło decyzję, że przestaje finansować imprezy, na których będą pojawiać się jednorazowe, plastikowe kubeczki, talerzyki czy łyżeczki. Miejskie instytucje zobligowano także do tego, by wykluczyć z użytkowania plastikowe butelki PET.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok