Tematy: wałbrzyski budżet obywatelski
Kto nie oddał jeszcze głosu na projekty zgłoszone do Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego może to zrobić jeszcze dziś do północy. To właśnie z końcem ostatniego dnia września mija termin głosowania. Jak do tej pory zainteresowanie tegoroczną edycją budżetu jest słabe. Do piątku swoje głosy oddało niecałe 5 tysięcy mieszkańców.
Pomimo obniżenia wieku do 14 lat głosów w edycji 2020 WBO oddano stosunkowo niewiele. W internetowych komentarzach powtarzają się dwie przyczyny: zniechęcenie niezrealizowanymi projektami z ubiegłych edycji oraz słaby poziom zgłaszancych projektów.
Prezydent miasta odpiera: zrealizowaliśmy jakieś 80-90% zgłoszonych projektów. Część nie doczekała się realizacji z powodów formalnych, część się zwyczajnie zdezaktualizowała – powiedział w rozmowie z Dziennikiem prezydent Roman Szełemej. Odnosząc się do słabej frekwencji powiedział:
– Chyba jest już lepiej, niż na początku, ale rzeczywiście mobilizujemy mieszkańców do głosowania. Dziś (niedziela, 29.09) zwróciłem się do proboszczów wałbrzyskich parafii o odczytanie listu mobilizującego i namawiającego do głosowania.
Przyczyn słabej frekwencji prezydent dopatruje się w oswojeniu w oswojeniu z samą ideą WBO. Po pierwszych latach pełnych świetnych pomysłów nadszedł czas wypalenia pomysłów i spowszednienia idei. Stąd, poprzez zmiany w zasadach zgłaszania projektów i obniżenie, do 14 lat, wieku uprawniającego do głosowania w programie, próby odświeżenia formuły WBO.
W tym roku mieszkańcy Wałbrzycha mogą wybierać spośród 19 projektów. Według nowych zasad nie ma już projektów ogólnomiejskich. Są jedynie propozycje dzielnicowe. Na WBO przeznaczono 3 miliony złotych, ale żaden z projektów nie może przekroczyć kwoty 620 tysięcy złotych.