Dodano: 3 czerwca 2019 16:54
Pierwsi weszliśmy na kładkę w Zagórzu Śląskim. Robi naprawdę kolosalne wrażenie
Tematy: jezioro bystrzyckie zagórze śląskie
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Ma 120 metrów długości, a każdy jej metr waży, bagatela, tonę. 120 tonowa konstrukcja zawieszona jest na 4 stalowych linach, z których każda spleciona jest z 37 włókien. W najszerszym miejscu ma ponad 5 metrów szerokości, w najwęższym – nieco ponad dwa. Ta jedyna w swoim rodzaju, o takiej konstrukcji kładka w Polsce połączyła dwa brzegi Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim.
Dziś jako jedyni mogliśmy przejść po nieskończonej jeszcze kładce, żeby dokładnie na jej środku spotkać się w wójtem gminy Walim Adamem Hausmanem i kierownikiem budowy – inżynierem Błażejem Czaplą.
– Kładka wydaje się niepozorna i niewielka, ale każdy etap tej budowy był skomplikowany i niełatwy, począwszy od fundamentowania przez skomplikowane warunki gruntowe, już niewidoczny, ale skomplikowany kształt podpór aż po montaż prefabrykatów, który wykonywaliśmy potężnymi dźwigami o nośności do 250 ton. W moim życiu po raz pierwszy budowałem taką konstrukcję – mówi kierownik budowy, inżynier Błażej Czupala.
Wisząca konstrukcja kładki nawiązuje do jej poprzednika – słynnego wiszącego mostu. Wisząca konstrukcja również powoduje lekkie drgania kładki. Wójt gminy Walim Adam Hausman przekonuje jednak, że te delikatne drgania to najsłabsza z atrakcji:
– Most był atrakcją głównie przez to, że się trząsł kiedy się przez niego przechodziło. Nowa kładka będzie sztywniejsza, ale największą jej atrakcją będą dwie, dwunastometrowe multimedialne ławki. Siadając na nich zachwycimy się nie tylko niepowtarzalnym pięknem krajobrazu i górującego nad jeziorem Zamku Grodno. Dowiedzieć będzie się można też o życiu, jakie toczy się w- i wokół jeziora Bystrzyckiego.
Kładka oddana ma być do użytku do 31 lipca 2019 roku. Pierwsi turyści przejdą po kładce 13 sierpnia, bo na ten dzień, a raczej wieczór, zaplanowane jest oficjalne otwarcie przeprawy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Jedlina-Zdrój. Wiesław Zalas nie jest już dyrektorem Centrum Kultury. Decyzję w oświadczeniu wyjaśnia burmistrzyni
- Mikołajkowy Bieg w Wałbrzychu. Hospicjum zaprasza wszystkich, nie tylko biegaczy
- Kupujesz węgiel w interencie. Uważaj na oszustów – radzi policja
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana