Gabinet stomatologiczny w każdej szkole. Od nowego roku w Wałbrzychu rusza pionierski program profilaktyki stomatologicznej .

13 sierpnia 2015 23:37. fot. Shutterstock

Tematy: 


Od początku września w 5 wytypowanych szkołach w Wałbrzychu (szkoły podstawowe nr 5, 15, 17 i 21 oraz II LO) zaczną działać gabinety stomatologiczne. Jest to początek pionierskiego na skalę kraju programu profilaktycznego mającego być początkiem walki z postępującą próchnicą u dzieci i młodzieży.

Dane na temat stanu uzębienia polskich dzieci są zatrważające. Wśród 4200 przebadanych dzieci próchnica dotyczyła aż 20 % maluchów między 1,5 a 2 rokiem życia. Im starsze dzieci, tym problem okazywał się powszechniejszy. W przedziale 3-6 lat próchnicę miało już 70 % pacjentów, między 7 a 12 rokiem życia – 83 %, a wśród nastolatków 13-17 lat – 90%.

– Program opieki stomatologicznej to długofalowa inwestycja w zdrowie naszych dzieci – mówił na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Roman Szełemej. – Jego pierwsza część zgłoszona do Ministerstwa Zdrowia obejmuje 3-letni okres funkcjonowania gabinetów w szkołach. Mamy jednak nadzieję, że finalnie uda się doprowadzić do stanu, w którym we wszystkich wałbrzyskich szkołach będą funkcjonowały takie gabinety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dr Maciej Żak nadzorujący program od strony medycznej wyjaśnia, że celem całego programu jest zatrzymanie rozwoju  próchnicy u uczniów, która powoli staje się chorobą wieku dziecięcego.

REKLAMA

– Pierwszy etap to ogrom pracy statystyczno-organizacyjnej. – mówi dr Żak – Przede wszystkim chcemy mieć dokładne dane dotyczące stanu uzębienia wałbrzyskich dzieci. Następnie przejdziemy do etapu leczenia, choć i ten pozornie prosty etap to spore wyzwanie organizacyjne. Na leczenie nawet najmniejszego ubytku u dziecka zgodę musi wyrazić rodzic. W przypadku setek, jeśli nie tysięcy dzieci objętych programem uzyskanie takich zgód wcale nie musi być proste.

Każdy uczeń otrzyma specjalną stomatologiczną książeczkę zdrowia, w ktorej dokumentowana będzie cała historia leczenia zębów – od 1 klasy szkoły podstawowej do ostatniego etapu szkół ponadgimnazjalnych.

W ramach programu opieki stomatologicznej w szkołach na pełen etat zostaną higienistki stomatologiczne, posiadające uprawnienia i umiejętności do wykonywania podstawowych zabiegów profilaktycznych, takich jak lakowanie czy lakierowanie zębów. Na pół etatu zatrudnieni zostaną stomatolodzy.

Koszt remontu, przygotowania oraz kompletnego wyposażenia każdego z tych gabinetów to mniej niż 100 tys zł.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 sierpnia 2015 23:37
`