Tematy: głuszyca jedlina zdrój rowery
Wraz z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny w obu miejscowościach rozpoczyna się drugi sezon działalności wypożyczalni elektrycznych rowerów. Pomysł pojawił się rok temu, gdy samorządowcy zobaczyli podobną wypożyczalnię w Świeradowie-Zdroju. W Głuszycy do dyspozycji mieszkańców jest sześć jednośladów. Taką samą liczbę rowerów mogą wypożyczać mieszkańcy Jedliny-Zdroju.
Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Niejednokrotnie na wypożyczenie roweru trzeba było czekać nawet kilkanaście dni.
– Tysiące przejechanych kilometrów. Jest to świetny sposób na to, żeby walczyć z niską emisją i chronić naszą przyrodę. Każdy kilometr, który został przejechany to tak naprawdę nie spalona benzyna czy ropa. W tym momencie rowery są po przeglądzie. Są gotowe do nowego sezonu. Kilka napraw było do wykonania. Dwie baterie mieliśmy do wymiany, ale to zrobiono w ramach trzyletniej gwarancji – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wypożyczalnia w Głuszycy przy Centrum Kultury czynna będzie do końca października w dni powszednie od ósmej trzydzieści do dziesiątej oraz od czternastej trzydzieści do szesnastej. Rowery można także rezerwować telefonicznie.
Rowery rezerwować telefonicznie można także w Jedlinie-Zdroju, tu należy dzwonić do Biura Obsługi Urzędu Miejskiego. Rezerwacji można dokonać z 14-dniowym wyprzedzeniem. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie trzy jednoślady. Rowery wypożyczane są na dwadzieścia cztery godziny lub na cały weekend. Rowery wypożyczane są za darmo.
Samorządowcy zachęcają mieszkańców swoich miejscowości do korzystania z elektrycznych jednośladów, a turystów do udziału w imprezach rowerowych, które zaplanowano w tym sezonie.
– W maju, dziewiętnastego maja mamy Puchar Strefy MTB. Pod konie czerwca ultramaraton, czyli setkę po naszych górach. Pod koniec lipca Bike Challenge, trzy pierwsze etapy będą w Głuszycy i na zakończenie sezony wyścig MTB XC o Czapkę Śliwek – zachęca Roman Głód.
Głuszyca zamierza także rozwijać bazę dostępną dla rowerzystów. Inaczej mają być oznaczane ścieżki rowerowe, zamiast dotychczasowych tabliczek mają pojawiać się dedykowane znaki. W przyszłości, marzeniem samorządowców jest to, aby powstało odpowiednie zaplecze socjalne i serwisowe dla rowerzystów.