Dodano: 18 lutego 2019 15:57
Nowa Ruda z szansą na potężne narzędzie w walce ze smogiem
Tematy: dolnośląski alarm smogowy nowa ruda smog
Wyciem syreny i okrzykami „chcemy powietrza” zebrani w noworudzkim rynku aktywiści Dolnośląskiego alarmu Smogowego próbowali zwrócić uwagę opinii publicznej na problem zanieczyszczenia powietrza. Nowa Ruda od lat pozostaje niechlubnym liderem na liście najbardziej zagrożonych smogiem miast Polski.
Przyjechaliśmy tu, do Nowej Rudy, bo ma ona szansę aplikować, jako jedyne miasto w Polsce, do programu Stop Smog. – mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. – To jest nowy program, który będzie ogłoszony w marcu. Problem smogu dotyczy nie tylko Nowej Rudy. Są miejscowości bardzo podobne: Bystrzyca Kłodzka, małe miasteczka typu Wleń, Leśna, Kamienna Góra. Problem Dolnego Śląska polega na tym że my mamy kamienice, domy wielorodzinne. W tej chwili rządowy program Czyste Powietrze jest sensownym rozwiązaniem, ale dociera do jedynie do domów jednorodzinnych. Kamienice dolnośląskie i dolnośląskie miasteczka potrzebują wsparcia.
Co na to mieszkańcy? Chociaż zdają sobie sprawę z zagrożenia mówią wprost: Ci, którzy nie wyjechali, nauczyli się z tym żyć:
– Dopiero teraz się nam oczy otwierają, że to jest szkodliwe, że są jakieś czujniki. Całe życie w tym smogu żyjąc dopiero to do nas dociera, co się dzieje.
– Ja jestem na przedmieściach więc do mnie to może tak nie dociera, ale jednak przyjechałam teraz z ferii z dzieciakami i rzeczywiście – wyszłam do sklepu po chleb i zauważyłam tę różnicę.
Aktywiści przestrzegają: sytuacja jest gorsza, niż się może wydawać:
– Dzisiaj nie straszyliśmy tak bardzo, ale co czwarta śmierć w Nowej Rudzie związana jest z zanieczyszczeniem powietrza. To wynika z ekspertyz. Mieszkańcy mówią, że żyje się średnio 2 lata krócej. Nie. Kilka dobrych lat krócej. Nie chcemy żeby ci ludzie stąd uciekali. To naprawdę świetne miejsce: jest linia kolejowa, są piękne góry w otoczeniu, jest możliwość rozwoju tej miejscowości. Ale kiedy ludzie się dowiadują, że to jest zanieczyszczenie powietrza, to prostu chcą stąd wyjeżdżać. Nie musi tak być. Musimy to zmienić.
Burmistrz miasta przyglądający się pikiecie z okna ratusza nie ucieka od problemu, jednak bezradnie rozkłada ręce:
– Skierowaliśmy wystąpienie do pana premiera Morawieckiego o wsparcie procesów walki ze smogiem. Ja ich nie widzę. Jesteśmy z tym sami. Jest program Czyste Powietrze, wiemy jak to wygląda. Jest program wsparcia z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – bardzo ułomny, 15% z ewentualnego umorzenia z pożyczki. I tak wygląda wsparcie procesu walki ze smogiem w Polsce.
Zobacz także
- Opozycja chce obniżyć pensję prezydenta Wałbrzycha. Mowa o kilku tysiącach złotych
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzych. Akcja „Zimą nie bądź obojętny”
- Jedlina-Zdrój po powodzi. Tematy rozmów na Kongresie Samorządowym we Wrocławiu
- Wałbrzych. Podwyżka opłat za wywóz śmieci. Decyzję we wtorek podejmą radni
- Boguszów-Gorce. Strażacy proszą o wsparcie. Tym razem nie w sprawie pożarów
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Akcja policji na wałbrzyskiej giełdzie. Policjanci zabezpieczyli podrobiony towar o wartości 100 tysięcy złotych
- Wałbrzych. Kończy się nabór wniosków na mieszkania przy Traugutta. Zainteresowanie? To może zaskoczyć