Tematy: superksiężyc
Dziś w nocy możemy obserwować połączenie dwóch ciekawych zjawisk. Z jednej strony to tak zwana superpełnia, a nad ranem dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, który przybierze charakterystyczną, czerwoną barwę. Obserwację warto rozpocząć przed szóstą rano.
Niecodzienna barwa księżyca wynika z faktu, że jego powierzchnia nie jest bezpośrednio oświetlana przez Słońce, dostęp blokuje Ziemia, ale światło jest rozpraszane przez ziemską atmosferę i częściowo oświetla Księżyc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się o 5:41 i potrwa do 6:43. Maksimum nastąpi o 6:13. Księżyca warto szukać wówczas po zachodniej stronie nieba, gdzie będzie zachodził.
Superksiężyc osiąga dziś najmniejszą odległość od Ziemi. Zdaniem specjalistów, dla obserwatorów jest o 14 procent większy i świeci o 30 procent jaśniej niż w apogeum.
Niektórzy wierzą, że takie położenie wpływa na możliwość występowania niszczycielskich zjawisk, trzęsień ziemi czy wybuchów wulkanów. Superkiężyc możemy obserwować zazwyczaj raz w roku. Nie zawsze zjawisko wiąże się jednak z zaćmieniem.