Tematy: czarny bór stare bogaczowice wieża na trójgarbie
Wieża na Trójgarbie ma 27,5 metrów wysokości, czyli jest dwa razy wyższa od tej na Borowej. Charakterystyczny trójkątny kształt nawiązywać ma do trzech gmin biorących udział w projekcie unijnym, dzięki któremu udało się sfinansować jej budowę. Z czterech, rozcinających rześkie, górskie powietrze platform widokowych rozciąga się panorama na całe Sudety – od Karkonoszy po Ślężę. Dziś z powodu niskiego poziomu chmur widoki trzeba było sobie wyobrazić, jednak zapewniamy: warto tam wejść.
Inwestycja rozpoczęta 13 lipca 2017 roku podpisaniem porozumienia przez 3 gminy (Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój) ciągnęła się jak po grudzie. Pierwotny kosztorys okazał się zbyt mały w stosunku do oferowanych przez wykonawców cen. Odwoływano kolejne przetargi. Ostatecznie 5 czerwca 2018 roku dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego udało się spiąć budżet i niecały miesiąc później podpisano umowę na budowę wieży.
Mające dziś miejsce oficjalne otwarcie obiektu przyciągnęło na Trójgarb rzesze turystów nie tylko z Wałbrzycha i okolicznych gmin. Na górze spotkaliśmy mieszkańców Wrocławia, a nawet z Gorzowa Wielkopolskiego.
Atrakcja, jaką stała się wieża, ma szansę być kolejnym krokiem do rozwoju turystyki w partycypujących w jej budowie gminach. Wójt Starych Bogaczowic Mirosław Lech nie kryje zadowolenia i ogromnych nadziei związanych z jej funkcjonowaniem.
– No serce rośnie kiedy widzę te tłumy tu dziś. Dużo trudności trzeba było pokonać, żeby ukończyć tę inwestycję. Naprawdę, bardzo się cieszę!
Także burmistrz Szczawna-Zdroju na nadzieję, że turyści, którzy przyjadą na Trójgarb, wybiorą nocleg w Szczawnie.
Dziś górne platformy tonęły w chmurach. Nie umniejszało to jednak wrażenia, jakie zrobiła na nas budowa. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości otwarcia i, oczywiście, do odwiedzenia Szczawna-Zdroju i Starych Bogaczowic – a stamtąd – wycieczki na szczyt i wejścia na wieżę.