Od 25 listopada trwa europejski cykl szesnastu dni przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. W Wałbrzychu w akcję aktywnie włączają się między innymi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Komenda Miejska Policji.
– Wałbrzych, podobnie jak inne miasta w Polsce nie jest wolny od zjawiska przemocy, nie tylko wobec kobiet – mówi Agnieszka Maltz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. – Jest to zjawisko dotyczące wszystkich grup społecznych, bez względu na status czy pochodzenie. Stąd rola instytucji działających w oparciu o ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, aby przeciwdziałać tej przemocy – wobec kobie, dzieci, osób starszych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najczęściej pierwszymi osobami, które rozładowują konflikty są policjanci. Ci przyznają, że choć problem nie jest tak silny, jakby się mogło wydawać, to zjawisko istnieje i jest zauważalne. Policjanci apelują: nie bójmy się prosić policję o pomoc.
Ofiary przemocy, dla których w Wałbrzychu założono już 184 niebieskie kart, mogą liczyć na wszechstronną pomoc i opiekę. Osobom poszkodowanym oferowane są spotkania z psycologiem, terapeutami, jak również możliwość bezpiecznego schronienia i noclegu, w czynnym 24 godziny na dobę ośrodku przy ulicy Ogrodowej.
Dużym zainteresowaniem kobiet cieszą się organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu zajęcia z samoobrony. W warsztatach prowadzonych przez Magdalenę Siwińską – pracownika wałbrzyskiego MOPS, a jednocześnie instruktora taekwondoo – biorą równy udział poszkodowane jak i te, które chcą same zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Pracownicy MOPS i policja wspólnie apelują: nie bójmy się zgłaszać przypadków przemocy – doświadczanych osobiście jak i tych zauważonych. Policja zapewnia: jeśli będzie takie życzenie, zadbamy o anonimowość zgłoszenia.