Tematy: historia walim zamek grodno
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wracają na Zamek Grodno. Pod czujnym okiem dra Pawła Konczewskiego, wspólnie ze studentami i Grupą Eksploracyjną Miesięcznika „Odkrywca” rozpoczynają kolejny etap badań historii zamku. Mówi Łukasz Orlicki z Miesięcznika Odkrywca:
Rozpoczynamy kolejny etap badań archeologicznych na Zamku Grodno, tam gdzie w zeszłym roku jesienią udało się odnaleźć bardzo ciekawe przedmioty, m.in. bullę antypapieża Benedykta XIII czyli pedro de Luny. Tym razem celem badań będzie przebadanie dalszej części skarpy – tej skarpy, która nasypana w średniowieczu, później w XVII i XIX wieku – mamy tam cały przekrój tych epok.
REKLAMA
Zeszłoroczne badania dały zdumiewające rezultaty, apetyt naukowców na nowe znaleziska jest ogromny :
Zeszły sezon Badawczy trochę nas rozzuchwalił, bo znaleźliśmy przedmioty, które możemy nazwać skarbami. – mówi dr Paweł Konczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – Oczywiście ta pieczęć przywieszona do bulli papieskiej to jest unikat na skalę środkowoeuropejską. Ale jest też cała masa monet srebrnych – średniowiecznych i wczesno nowożytnych – które tutaj udało nam się znaleźć. A przy okazji narzędzia, części naczyń ceramicznych… To nie są może skarby w popularnym rozumieniu, ale dla archeologów, dla badaczy przeszłości są to bardzo ważne źródła informacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W trakcie kilku dni badań naukowcy rozkopią na głębokość kilku metrów część skarpy zalegającej pomiędzy dwoma liniami murów zamku. Archeolodzy zejdą do poziomu tzw warstw użytkowych i zaczną systematycznie badać co się tam znajduje. Zostaną założone regularne wykopy archeologiczne, z pełnym warsztatem naukowym.
To właśnie w międzymurzu przez stulecia wyrzucano śmieci z zamku, gruz z palących się budowli zamkowych – i to jest miejsce, gdzie historia zamku zachowała się najlepiej. – wyjaśnia dr Paweł Konczewski.
Badania prowadzone będą do piątku – wtedy też poznamy pierwsze wyniki wykopalisk.