Tematy: pożar zakładu przyrodoleczniczego szczawno-zdrój
Są pierwsze pieniądze z ubezpieczenia zniszczonego w pożarze Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie Zdroju. Jak powiedział w rozmowie z Dziennikiem prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina Paweł Skrzywanek, jest to kwota w wysokości 4 mln złotych. Pieniądze wypłacone są w formie zaliczkowej, przed całkowitym zrealizowaniem polisy.
Prezes po raz kolejny zapewnił, że polisa, opiewająca na łączną kwotę 23 mln złotych była aktualna, opłacona i podzielona na kilka części:
Do dziś w Zakładzie Przyrodoleczniczym zabezpieczono to, co udało się uratować ze sprzętów się tam znajdujących. Przez cały czas trwają prace rozbiórkowe i porządkowe, co, jak twierdzi prezes Skrzywanek, jest procesem żmudnym i wymagającym specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo robotnicy usuwając nadpalone elementy muszą dbać o podlegające szczególnej trosce konserwatorskiej art-dekowskie elementy zdobień spalonego Zakładu.
Na dzień dzisiejszy najpilniejsze prace przy odbudowie Zakładu to zabezpieczenie budynku betonowym stropem. W odróżnieniu od zniszczonego w płomieniach oryginalnego, drewniano-słomowego, takie rozwiązanie pozwoli na wykorzystanie przestrzeni poddasza i zaadoptowanie jej do celów hotelowych.
Po zadaszeniu budynku, ambitnym ale ciężkim do zrealizowania celem będzie postawienie, do końca bieżącego roku, więźby dachowej na całym budynku. Tu prezes zapewnia, że tak bryła budynku, jak i kształt dachu pozostaną, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, niezmienione.
Być może na obudowę więźby i poszycia dachu oraz wymianę objętej nadzorem konserwatorskim stolarki okiennej i drzwiowej, które zostały w dużym stopniu zniszone podczas pożaru, uda się pozyskać pieniądze z rezerwy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na ten temat w czwartek 12.04.2018 roku prezes Skrzywanek prowadził rozmowy w Warszawie z Minister Magdaleną Gawin, Generalnym Konserwatorem Zabytków.
Wysokość kwoty, o jaką zarząd Uzdrowiska Szczawno-Jedlina będzie mógł się, za pośrednictwem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwrócić do Prezesa Rady Ministrów zależeć będzie od przygotowanego kosztorysu odbudowy obiektu.
***
Przypomnijmy, że zapisy ustawy o działalności zakładów przyrodoleczniczych nakładają na Uzdrowiska szczególne wymogi. Nowo budowane zakłady spełniać mają jednocześnie funkcje hotelowe, lecznicze i restauracyjne. Odbudowa szczawieńskiego Zakładu Przyrodoleczniczego ciągnie więc za sobą konieczność nie tylko przywrócenia, ale przede wszystkim całkowitej niemal zmiany jego sposobu funkcjonowania.