Dodano: 23 lutego 2018 12:33
Czarne chmury nad mieszkaniami z programu Mieszkanie+. Czynsze pójdą w górę?
Tematy: podzamcze
Znamy już kierunek zmian, w jakim podążyć ma program Mieszkanie Plus. Odbiega on znacznie od tego, co rząd obiecywał przez ostatnie lata. Można pożegnać się z wizją tanich mieszkań z opcją dojścia do własności. Zamiast nich – wybrani dostaną dopłaty do czynszu. Na wstępnie należy pokreślić, że to propozycja zmian. Ostateczne rozwiązania zaprezentowane zostaną zapewne w najbliższych miesiącach.
Na Podzamczu, przy ul. Husarskiej i ul. Paderewskiego w ramach programu Mieszkanie Plus budowane są 5-, 6- i 7-kondygnacyjne budynki. Wałbrzych, jako pierwsza gmina na Dolnym Śląsku podpisała warunkową umowę inwestycyjną. Zgodnie z pierwotnymi założeniami wysokość miesięcznego czynszu przy ulicy Husarskiej miała wynosić 13 zł za metr kwadratowy mieszkania oddanego „pod klucz” – wykończonego, wyposażonego w najbardziej potrzebne sprzęty czyli armaturę sanitarną i kuchenkę.
20 lutego 018 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się posiedzenie Rady Mieszkalnictwa. W jego trakcie potwierdzono medialne doniesienia o tym, że realizacja dotychczasowych założeń idzie jak po grudzie, a cele, z uwagi na rosnące koszty pracownicze firm budowlanych oraz brak wykwalifikowanych pracowników w obecnych warunkach są nierealne. Miało to postawić pod znakiem zapytania założenie, że metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim da się wybudować za 2,5-3 tysiące złotych, a to właśnie niskie koszty budowy miały stanowić główny motor programu. Zakulisowo mówi się jednak także o dużej opieszałości rządu oraz o tym, że powołane do prowadzenia Mieszkania Plus instytucje nawet nie zaczęły dobrze urzędować. Inną przyczyną mogą być także nierealistyczne wizje, co do sposobu finansowania budów – pieniądze miały pochodzić ze sprzedaży rządowych gruntów i pieniędzy od innych najmujących. Na zbudowanie takich zasobów potrzeba by znacznie więcej czasu, niż ma obecnie rząd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Za Mieszkanie Plus zapłacić trzeba będzie rynkowe stawki, które rząd obniży dopłatami. Na razie niewiele wiadomo o tym, kto dopłaty miałby dostawać i na jakiej zasadzie. Czy objęty nimi będzie normalny najem komercyjny, czy też skorzystać będą mogły jedynie osoby, wynajmujące mieszkania od deweloperów, którzy zgłosili akces do Mieszkania Plus? Czy będą kryteria dochodu, wieku, metrażu? Rada Mieszkalnictwa podała na razie jedynie, że wysokość dopłat będzie zależała od regionu, uzależniona od ilości członków rodziny i wynosiła 20-30% wartości czynszu.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok