Tematy: rewitalizacja wałbrzych szczawienko
Brak rąk do pracy i nieujęte w planach sytuacje są powodem opóźnień w realizacji inwestycji prowadzonych przez Gminę Wałbrzych. Problem dotyczy tak remontów dróg jak i bloków mieszkaniowych budowanych przy ulicy Husarskiej.
Najbardziej opóźnioną inwestycją, która miała zakończyć się na początku października jest remontowany od wiosny budynek dworca Wałbrzych Szczawienko. Tu prace przeciągną się najdłużej – zakończyć się mają dopiero pod koniec marca lub na początku kwietnia 2018 roku. Jak tłumaczy Arkadiusz Grudzień, rzecznik wałbrzyskiego magistratu, czynnikiem, który znacząco wpłynął na tempo prac była konieczność całkowitej wymiany, a nie jak pierwotnie zakładano tylko rekonstrukcji dachu budynku. Grudzień przypomina także, że budowa przebiega pod nadzorem konserwatora zabytków, a wykonawca zmierzyć się musiał z nieprzewidzianymi wcześniej decyzjami konserwatorskimi. Do tego dołożyć należy znaczący wzrost kosztów, związany właśnie z nakazami urzędu konserwatorskiego, oraz powszechne już w Wałbrzychu kłopoty z pracownikami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poślizg w terminach dotyczy także bloków komunalnych budowanych przy ulicy Husarskiej. Budowa rozpoczęta w listopadzie 2016 roku szła pełną parą do momentu rozpoczęcia prac wykończeniowych. Firma wykonawcza nie sprostała zadaniu przygotowania 78 mieszkań w wyznaczonym terminie. Tu także, jak mówi Arkadiusz Grudzień, występują problemy z pracownikami. Zakończenie budowy i oddanie mieszkań do użytku planowane jest na pierwszy kwartał 2017 roku.
Z nieujętymi w planach trudnościami natury technicznej zmierzyć się musieli drogowcy, przebudowujący skrzyżowanie ulic Lelewela i Wrocławskiej. Podczas prac okazało się, że pod częścią jezdni i przylegającym do kamienicy przy ulicy Wrocławskiej chodnikiem znajdują się… piwnice lokatorów. Czynności związane z niwelacją terenu oraz sprawami lokatorskimi wydłużyły czas budowy o kilka miesięcy. Zastępca dyrektora wałbrzyskiego ZDKiUM, Bogusław Rogiński zapewnia jednak, że zamknięte od kwietnia skrzyżowanie będzie przejezdne przed świętami Bożego Narodzenia, a inwestycja zakończy się, jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, do końca grudnia 2017 roku.
Cały czas trwa przebudowa Alei de Gaulle’a. Na obecnym etapie trudno jednak oszacować stan prac, których zakończenie planowane jest na czerwiec 2018 roku.