Tematy: wałbrzych
W nocy z soboty na niedzielę 29 października wrócimy do czasu zimowego. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października”.
Zrobimy to jednak prawdopodobnie po raz ostatni. Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zakłada koniec zmiany czasu z letniego na zimowy. Oznacza to, że przez cały rok w Polsce obowiązywałby czas letni. Ustawę czeka jeszcze drugie czytanie w sejmie, jednak jeżeli zostanie ona wcielona w życie to już od 2018 roku nie będzie już zmieniany czas.
Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczyniać się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.
Zdaniem naukowców zmiana czasu powoduje zakłócenie naszego wewnętrznego zegara biologicznego. Szczególnie wiosną nasz organizm odczuwa to mocniej niż jesienią.
Zmiana czasu letniego na zimowy wiąże się z wdrożeniem specjalnej procedury przez przewoźników kolejowych w kraju oraz całej Europie. Polega ona na wprowadzeniu postoju pociągów w nocy z 28 na 29 października na najbliższych stacjach, z których składy wyruszą w dalszą podróż według bieżących godzin odjazdów. Zmiana czasu w Polsce będzie dotyczyła 18 pociągów PKP Intercity. Dla każdego z nich jest ułożony indywidualny rozkład jazdy. Godziny przyjazdu składów do stacji docelowych nie ulegną zmianom.
Z pociągów jadących przez Wałbrzych godzinną przerwę w Inowrocławiu będzie miał m.in. pociąg TLK Sudety jadący z Jeleniej Góry do Gdyni Głównej, oraz w Poznaniu pociąg z Gdyni Głównej do Jeleniej Góry.
Wprowadzenie czasu zimowego jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.