Historie opowiedziane rękami

14 sierpnia 2017 14:35. fot. użyczona

Tematy: 


„Historia Migana” to projekt wrocławskiej Fundacji FONIS przy współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość. Celem projektu jest nagrywanie relacji zwykłych ludzi, Głuchych świadków historii, utrwalanie opowieści o życiu w czasach powojennych, czasach PRL z perspektywy świata osób słabosłyszących lub niesłyszących. Projekt został zapoczątkowany w 2016, a w ciągu roku nagrano około 10 relacji.

– Pomysł Historii miganej wziął się od historii mówionej (z ang. oral history) – relacjonuje ks. Tomasz Filinowicz, wrocławski duszpasterz niesłyszących, założyciel Fundacji FONIS. – Historia mówiona to interdyscyplinarna metoda badawcza, która polega na utrwalaniu opowiedzianych historii życiowych, bazuje na osobistych przeżyciach i opiniach mówiącego. Jest relacją z przeszłych wydarzeń widzianych na własne oczy. Dzięki technikom wideofilmowania historia mówiona wyszła poza krąg stricte językowych form komunikacji i weszła w świat, gdzie równie ważne są gesty. W naszym przypadku historia mówiona ma postać historii miganej. Przygotowujemy wywiady z ludźmi, którzy opowiadając o swoim życiu, ukazują historię społeczności niesłyszącej zamieszkującej Wrocław i okolice.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Projekt „Historii Miganej” to pierwszy taki pomysł w Europie i prawdopodobnie drugi na świecie. Dzięki współpracy Fundacji Fonis i Ośrodka Pamięć i Przyszłość powstaje pierwsze w Europie archiwum historii miganej.

REKLAMA

– Prace nad poszczególnymi wywiadami są bardzo żmudne. Najpierw przygotowuję pytania dla rozmówców. Wspólnie ustaliliśmy, że w kręgu naszych zainteresowań są takie tematy jak: czas wojny, nauczanie niesłyszących oraz praca. Po zarejestrowaniu wywiadu, następuje montaż materiału, następnie transponujemy język migowy na tekst pisany, dopasowujemy napisy w języku polskim do obrazu i po wielu korektach mamy gotowy film. Zazwyczaj trwa to do 4 miesięcy. Nasze wywiady można znaleźć na kanale You Tube Fundacji FONIS – mówi Arkadiusz Bazak, prowadzący wywiady wrocławski aktor.

W sierpniu 2017r. Fundacja FONIS zawitała siedzibie Polskiego Związku Głuchych w Wałbrzychu, a do grona rozmówców „Historii Miganej” dołączył Otto Dąbrowski, mieszkaniec Wałbrzycha, wieloletni prezes Polskiego Związku Głuchych Koła Terenowego Wałbrzych, były działacz społeczny, organizator rajdów PTTK. Z niecierpliwością czekamy na film z wywiadu z panem Otto Dąbrowskim.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 sierpnia 2017 14:35
`