Tematy: hochbergowie wałbrzych
Wyjątkowo jednogłośnym wynikiem zakończyło się głosowanie radnych Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie przyznania księciu Bolkowi von Pless tytułu honorowego obywatela miasta. Dołączył on tym samym do grona wybitnych postaci noszących ten zaszczytny tytuł.
Z wnioskiem o przyznanie Księciu Bolkowi von Pless tytułu honorowego obywatela miasta wystąpiła w 2014 roku Fundacja Książnej Daisy, uznając zasługi księcia na polu propagowania ziemi wałbrzyskiej, Zamku Książ integracji europejskiej i historii Wałbrzycha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamieszkały na stałe w Monachium, Książę Bolko jest najstarszym z rodziny Hochbergów. Ma jedną córkę – Felicitas. Wobec braku męskiego potomka, wolą księcia Bolko jest, aby w przyszłości tytuł księcia von Pless odziedziczył jego kuzyn, Peter von Hochberg z linii na Roztoce.
W uzasadnieniu uchwały rady miejskiej Wałbrzycha czytamy: Uznanie ostatniego męskiego przedstawiciela Hochbergów z Książa za honorowego obywatela naszego miasta będzie nie tylko symbolicznym uznaniem zasług jego przodków, ale też docenieniem przez Radę zaangażowania mieszkańców w żmudny proces odkrywania historii naszych ziem, zapełnianiu jej białych plam, a tym samym jeszcze bliższego i trwalszego do niej przywiązania.
Książę Bolko von Pless jest 11 osobą na liście honorowych obywateli miasta. Od czasów powojennych tytuł ten otrzymali: Józef Pawlik, Marian Szeja, Fryderyka Cohensius, Władysław Sowiński, Paolo Agostinacchio, Konrad Heinze, Szewach Weiss, Jerzy Gronowski, Ksiądz Biskup Ignacy Dec i Anna Walentynowicz.
Warto zaznaczyć, że w 1933 roku tytułem honorowego obywatela miasta został wyróżniony Adolf Hitler. Jednak mec. Andrzej Graunitz podkreśla, że władze polskie nie są spadkobiercami III Rzeszy. Tytuły nadane przez dawny niemiecki samorząd nie obowiązują w Polsce. Nie ma potrzeby unieważniania honorowego obywatelstwa polskich miast w przypadku takich zbrodniarzy jak Hitler, ponieważ oni już dawno je utracili.