Rozpoczął się proces Leszka L., byłego szefa wałbrzyskiej Milicji Obywatelskiej

13 czerwca 2017 22:39. Leszek L. w latach 1980–1988 komendant wałbrzyskiej Milicji Obywatelskiej przed Sądem Rejonowym w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Leszek L. Przed sądem

Tematy: 


Przed Sądem Rejonowym w Wałbrzychu rozpoczął się proces Leszka L., byłego szefa wałbrzyskiej Milicji Obywatelskiej. Oskarżenie, które wpłynęło do II wydziału karnego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, pełniącemu swoje obowiązki od czerwca 1980 do listopada 1988 roku, Leszkowi L. postawił Instytut Pamięci Narodowej.

L. oskarżony jest o to, że odwołując się do nieistniejącego zapisu prawnego pozbawił wolności 92 osoby, w tym trzech członków Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”. Oskarżonemu, który w czasie śledztwa odmówił składania wyjaśnień grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szczegóły aktu oskarżenia wyjaśnia w rozmowie z Dziennikiem prokurator Komisji Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu we Wrocławiu:

REKLAMA

 

W artykule zatytułowanym „Zaufany człowiek Kiszczaka”, jaki ukazał się w Gazecie Wrocławskiej w styczniu 2017 roku,  o Leszku L. tak pisze dziennikarz gazety Wrocławskiej – Artur Szałkowski:

„Leszek L. był jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Czesława Kiszczaka, który w latach 1981-1990 pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych. Po tym jak z końcem listopada Leszek L. pożegnał się z funkcją komendanta wojewódzkiego wałbrzyskiej milicji, decyzją Czesława Kiszczaka z początkiem grudnia objął funkcję zastępcy szefa Służby Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Pełnił ją do 17 lipca 1989 r. Później, aż do przełomu kwietnia i maja 1990 r., Leszek L. był szefem służby kadr, szkolenia i wychowania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Podlegały mu departamenty kadr oraz szkolenia i wychowania Akademii Spraw Wewnętrznych (szkoła wyższa MSW, działająca w latach 1972–1990), pozostałe szkoły i ośrodki szkolenia resortu na terenie kraju, a także wydawnictwa prasowe resortu. W maju 1990 r. Leszek L. został pierwszym komendantem głównym policji, którą utworzono w miejsce zlikwidowanej milicji. Funkcję pełnił do czerwca 1991”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 czerwca 2017 22:39
`