Dodano: 25 marca 2017 08:33
Tłumy na wernisażu Marka Arcimowicza. „Ludzie duchy” w Starej Kopalni
Tematy: marek arcimowicz stara kopalnia wernisaże
Ogromne zainteresowanie wzbudził wczorajszy wernisaż wystawy fotoreportera i podróżnika Marka Arcimowicza zatytułowanej „Ludzie duchy”. Towarzyszące mu spotkanie autorskie przyciągnęło do „Sztygarówki” na Wysockiego prawdziwe tłumy. Frekwencja mogla być zaskoczeniem tak dla autora, jak i nawet dla samych organizatorów. Prawie godzinę trwało dostawianie krzeseł do niemieszczącej tak licznej grupy „Sztygarówki”.
„Ludzie duchy” to fotografie powstałe przy okazji realizacji kręconego dla National Geographic filmu Martyny Wojciechowskiej pod tym samym tytułem. Większość materiału prezentowanego w ramach tego projektu powstała w ośrodku w Buhangija w Tanzanii, gdzie mieszkają i uczą się odrzuceni przez afrykańskie społeczeństwo albinosi. Żyjący w codziennym strachu przed śmiercią, permanentnie śledzeni i atakowani. Według miejscowych wierzeń, części ich ciał przynosić mają dobrobyt i szczęście, dlatego ich odcięte ręce i nogi osiągają na czarnym rynku bajońskie sumy. Często wyższe niż kość słoniowa. Albinosi nie są bezpieczni nawet we własnej rodzinie – panuje powszechne przekonanie, że ich śmierć może przyczynić się do wielkiego bogactwa familii. Miejscowi chorych na bielactwo nazywają zeru-zeru, czyli „ludzie duchy”. Są przekonani, że albinosi po śmierci wcale nie umierają, lecz znikają.
Materiał fotograficzny „Ludzie Duchy – białe ofiary czarnej magii” po raz pierwszy został opublikowany w magazynie National Geographic Polska w maju 2015 roku. Zdjęcie Kabuli – głównej bohaterki filmu o samym tytule – trafiło wówczas na okładkę majowego numeru.
Pochodzący z Wałbrzycha Marek Arcimowicz z aparatem „zaliczył“ wszystkie strefy geograficzne. W roku 1999, czyli od jego premiery – rozpoczął współpracę z polską edycją magazynu „National Geographic”. W 2016 roku na uroczystej gali w Zamku Książ przyznano mu tytuł Ambasadora Wałbrzycha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Jedlina-Zdrój. Wiesław Zalas nie jest już dyrektorem Centrum Kultury. Decyzję w oświadczeniu wyjaśnia burmistrzyni
- Mikołajkowy Bieg w Wałbrzychu. Hospicjum zaprasza wszystkich, nie tylko biegaczy
- Kupujesz węgiel w interencie. Uważaj na oszustów – radzi policja
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana