23 maja cała Polska świętuje Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu o godz. 18.00 zostanie zagrany spektakl „Wariat i zakonnica” (dla widzów 16+) w reż. M. Ordak-Świątkiewicz z biletami w symbolicznej cenie 250 groszy. Informujemy, że wszystkie bilety zostały już sprzedane.
„Bilet za 250 groszy” to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
„Wariat i zakonnica” to spektakl powstały na kanwie dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza, dedykowanego „wszystkim wariatom świata”, w którym prym wiodą szaleństwo i namiętność. Nie jest wierną adaptacją sztuki, jedynie wariacją na temat obłąkania i miłości pełnej żądz, rozgrywających się w domu wariatów.
To tutaj tytułowy wariat – demoniczny poeta Mieczysław Walpurg uwodzi młodziutką zakonnicę, siostrę Annę, która trafiła do zakonu po samobójczej śmierci kochanka. Artystą targa pragnienie unikalności, czuje „nienasycenie formą”, którego szuka w perwersji
i obłędzie. Uzdrowieniem i ratunkiem dla kompleksów Walpurga staje się miłość do siostry Anny, dzięki której odzyskuje on energię życiową. Pytanie tylko, czy ta energia jest bezpieczna dla innych, czy z szaleństwa można się wyleczyć… i kto tak naprawdę jest szalony…
„Wariat i zakonnica” jest inscenizacją ascetyczną, zarówno w warstwie scenograficznej, jak i aktorskiej. Witkacowskie postaci wariata, psychiatry i psychoanalityka gra jeden aktor. Taka oszczędność, wbrew pozorom, pozwala lepiej zrozumieć fenomen Witkacego i jego teorię Czystej Formy, wydobyć absurd i groteskę, a także dostarczyć widzowi niepokojów i przeżyć metafizycznych, do czego dążył w teatrze Witkacy.