Tematy: elżbieta lonc pwsz AS
6 marca po długiej chorobie zmarła prof. Elżbieta Lonc, wieloletnia rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.
Prof. Elżbieta Lonc była absolwentką biologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskigo, profesorem nauk biologicznych w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii UWr. W latach 1993–1999 była prof. nadzwyczajnym Uniwersytetu Wrocławskiego w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii, w Zakładzie Parazytologii. W 2005 roku otrzymała stanowisko profesora zwyczajnego. Od 2008 r. rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa (do 2016 r.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Członek Komitetu Parazytologii (1991–2004, od 2011 r.), wieloletni ekspert i członek Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej, następnie (2005–2008) Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Przedstawicielka dolnośląskich PWSZ w Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola, Zielonej Góry (KRUWOZ), reprezentantka Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ) w komisji ds. współpracy z zagranicą, członek Konferencji Rektorów Akadamickich Szkół Polskich (KRASP), członek EURASHE (Europejskiego Stowarzyszenia Instytucji Szkolnictwa Wyższego). Laureatka nagrody Distinnguished Service Award-Society for Vector Ecology European Branch (2010), nagród rektora UWr, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2008–2016) oraz honorowych tytułów – Laur Ekoprzyjaźni, Zasłużony dla PWSZ im. Witelona w Legnicy, Osobowość regionu wałbrzyskiego (2011), Honorowy Obywatel Wałbrzycha (2016). Autorka/współautorka ok. 300 publikacji naukowych, w tym znanych i nagradzanych podręczników dla przyrodników i lekarzy. Promotorka wielu prac licencjackich, magisterskich i doktorskich. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1995) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1997).
Będąc rektorem naszej Uczelni dała się poznać jako doskonały organizator wielu inicjatyw realizowanych wraz ze studentami, pracownikami, a także co istotne i niezmiernie rzadkie – partnerami samorządowymi, gospodarczymi i kulturalnymi na terenie Dolnego Śląska. Prof. Lonc przyczyniła się m.in. do poszerzenia oferty edukacyjnej o inżynierskie kierunki przyrodniczo-techniczne oraz magisterskie. Rezultatem kierunkowej oferty studiów był wzrost liczby studentów, którzy w Wałbrzychu mogli zdobyć wykształcenie wyższe oraz doprowadzenie do internacjonalizacji procesu kształcenia (uzyskanie przez Uczelnię prestiżowego certyfikatu Komisji Europejskiej „ECTS Label”).
Przez ostatnich osiem lat profesor Lonc stała się ważną częścią życia Wałbrzycha, angażującą się aktywnie w działanie na rzecz integracji społeczności miejskiej i akademickiej, podejmując pełne inwencji starania na rzecz nawiązania więzi środowiskowych. Istotną częścią działalności organizacyjnej prof. Lonc stanowiła współpraca z samorządem lokalnym. Angażowała się w prace na rzecz miasta Wałbrzycha, była animatorką wielu inicjatyw naukowych, kulturalnych, społecznych i sportowych, które zaowocowały promocją miasta w kraju i za granicą.