UWAGA! W centrum Wałbrzycha bardzo złe powietrze. Jeśli nie musicie, nie wychodźcie na ulice

13 lutego 2017 11:03. Wałbrzych, Smog w centrum Wałbrzycha. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Alarm dla mieszkańców Wałbrzycha. Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym przekroczyło dziś w centrum Wałbrzycha 500%. Apelujemy do mieszkańców – jeśli nie musicie – nie wychodźcie z domów. To co widzicie Państwo na zdjęciu powyżej to nie jest mgła ani pochmurny dzień. Tak o godzinie 9.30 wyglądał dziś (13. lutego 2017) Plac Grunwaldzki.

Dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza w centrum Wałbrzycha o godzinie 10.00 13 lutego 2017 roku.

Od kilkunastu godzin stale rośnie zanieczyszczenie powietrza w Wałbrzychu. Powodem tego jest wysokie ciśnienie, niska temperatura i prawie zupełny brak wiatru. To powoduje, że Wałbrzych, położony głównie w kotlinach, otoczony górami staje się prawdziwym tyglem, w którym kotłują się pyły i zawiesiny produkowane, niestety, przez samych Wałbrzyszan.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Apelujemy do Państwa, żeby jeśli nie ma takiej potrzeby nie wychodzić na ulicę. W obliczu rozpoczętych właśnie ferii postarajmy się, żeby dzieci spędzały czas, w miarę możliwości, jak najdalej i jak najwyżej od centrum miasta – Andrzejówka, Dzikowiec – wszędzie tam, gdzie smog nie jest tak poważnym zagrożeniem. Prosimy zwrócić również uwagę na rozbieżność danych pomiędzy tablicą informującą o stanie powietrza zainstalowaną w Starej Kopalni a wskazaniami aplikacji „Alarm Smogowy” i „Jakość powietrza”, pochodzącymi ze stacji monitorowania powietrza przy ulicy Wysockiego.

13.02.2017 Wałbrzych, Rozbieżność w danych pomiędzy dotyczących jakości powietrza pomiędzy tablicą w Starej Kopalni a danymi ze stacji monitorującej na ulicy Wysockiego. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Największym emiterem najgroźniejszych dla naszego zdrowia pyłów zawieszonych PM10 są pochodne spalania paliw stałych i ciekłych. Im gorsza jakość tego, co czym pali się w piecach, tym więcej zanieczyszczeń przedostaje się do powietrza. Główną przyczyną powstawania smogu jest palenie w piecach domowych. Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą lub ekogroszkiem powoduje emisję do atmosfery szkodliwych drobin, które gromadzą się w powietrzu. Wbrew obiegowej opinii spaliny samochodowe mają jedynie kilkunastoprocentowy udział w zanieczyszczeniu ogólnym powietrza w skali roku. Zimą ten współczynnik spada jeszcze niżej.

Zjawisko smogu najbardziej zauważalne jest w terenach mocno zurbanizowanych. Smog może być przyczyną opadów kwaśnego deszczu, który zawiera trujące kwasy. Kwaśne deszcze negatywnie oddziałują na środowisko. Powodują zniszczenia lasów oraz zakwaszania gleby i wód.

13.02.2017 Wałbrzych, Smog w centrum Wałbrzycha. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 lutego 2017 11:03
`