Tematy: kamil zieliński michał bednarek michał dworczyk wzk victoria
Zmiana na stanowisku prezesa Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria. Pełniącego tę funkcję od 2014 roku Andrzeja Warzechę zastąpił 33-letni Michał Bednarek, o którego wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wiemy bardzo niewiele.
O powołaniu Bednarka poinformował w zeszłym tygodniu portal walbrzych24. Pod depeszą do dziś pojawiło się ponad sto komentarzy, w których zarzuca się nowemu prezesowi brak odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia i kompetencji wystarczających do kierowania tak specjalistycznym zakładem, jakim są Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze oraz objęcie stanowiska dzięki znajomości z wice wojewodą dolnośląskim Kamilem Zielińskim (PiS).
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami wczoraj (30.01) drogą mailową poprosiliśmy WZK Victoria oraz właściciela koksowni – TF Silesia – o krótkie bio nowego prezesa. Do czasu publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Konsternacja związana z powołaniem młodego prezesa zapanowała również w wałbrzyskim Ratuszu. Chociaż magistrat oficjalnie odmówił komentarza wiemy z nieoficjalnych źródeł, że w piątek prezydent Roman Szełemej spotkał się w siedzibie WZK Victoria z dwoma pozostałymi członkami zarządu firmy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Michał Bednarek kojarzony jest z pochodzącym z Wałbrzycha wice wojewodą dolnośląskim Krzysztofem Kamilem Zielińskim. Według osób komentujących sprawę to właśnie dzięki jego rekomendacji miał otrzymać tę intratną posadę. My o komentarz do sprawy poprosiliśmy parlamentarzystów PiS – szefową okręgu wałbrzyskiego, Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz posła PiS z okręgu wałbrzyskiego – Michała Dworczyka.
– Pan poseł wolałby nie komentować tej sytuacji – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Grzegorz Macko z biura poselskiego Michała Dworczyka.
Do czasu publikacji tego tekstu z biura poselskiego pani minister nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Sprawy nie wahali się skomentować parlamentarzyści opozycji. Zastępca przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak jest pewien, że takie postępowanie doprowadzić może do upadku zakładu:
– To kolejny przykład zawłaszczania kolejnych funkcji przez tzw. PiSiewiczów, czyli ludzi bez kompetencji i doświadczenia. W miejsce fachowca związanego od lat z koksownictwem PiS nominuje 33-latka, nie przedstawiając jego życiorysu. Tacy ludzie doprowadzą firmę do upadku. A odpowiedzialność za to biorą wałbrzyscy posłowie PiS czyli pani Zalewska i pan Dworczyk – powiedział Dziennikowi Tomasz Siemoniak.
Posady w wałbrzyskich firmach są bardzo łakomym kąskiem dla lokalnych działaczy partyjnych. Przypomnijmy, że prezesem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wałbrzychu został adwokat – Maciej Badora, który bez powodzenia startował z ramienia PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, a przewodniczącym Rady Nadzorczej WSSE – Bogdan Kożuchowicz (PiS), burmistrz Świebodzic i były nauczyciel szkoły rolniczej w Mokrzeszowie, prywatnie dobry znajomy pochodzącej właśnie ze Świebodzic minister Anny Zalewskiej.
Nadużyciem byłoby jednak twierdzenie, że kadrowa karuzela z nagrodami do domena jedynie rządów prawa i sprawiedliwości. Koalicja PO-PSL także wykorzystywała stanowiska w WSSE jako swego rodzaju nagrodę za oddanie i lojalność wobec własnej partii. W 2011 roku Urszula Solińska-Marek została powołana na prezesa spółki, a stanowisko wiceprezesa otrzymała wtedy Lidia Jarmułowicz. Obie są związane z Polskim Stronnictwem Ludowym, bez doświadczenia w biznesie. Ich powołanie nastąpiło w atmosferze skandalu, po odwołaniu z funkcji dotychczasowego prezesa – Mirosława Grebera. Następnym prezesem została Barbara Kaśnikowska (PSL), a członkiem zarządu Teodor Stępa, który w poprzednich wyborach parlamentarnych kandydował na senatora z ramienia PSL.
***
WZK Victoria to jeden z największych i zarazem najstarszy zakład produkcyjny w Wałbrzychu. Obecnie WZK Victoria wchodzi w skład Towarzystwa Finansowego Silesia, które posiada większość udziałów w kapitale zakładowym spółki. Od 2014 roku prezesem był Andrzej Warzecha. W WZK Victoria zatrudnionych jest ok. 500 osób. Zakład posiada 5 specjalistycznych baterii koksowniczych i jest jedynym liczącym się w kraju oraz znaczącym w Europie producentem koksu odlewniczego specjalnego o granulacji +100 mm. Obecnie w Victorii produkuje się rocznie ponad 500 tys. ton koksu, z czego ok. 400 tys. ton koksu odlewniczego specjalnego.
Skończyłeś czytać? Zobacz najważniejsze aktualności z Wałbrzycha:
PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ →
Wałbrzych. Prywatni przewoźnicy jednak nie będą mogli korzystać z przystanków w Wałbrzychu
Kolejne utrudnienia między Starymi Bogaczowicami a Strugą. Drogę będą zamykać każdego wieczoru
Wałbrzych. Do końca tygodnia nowa sygnalizacja świetlna na Podzamczu
Głuszyca będzie miała nowy basen. Przebudowa ruszy po tym sezonie
Ulica Beethovena oficjalnie otwarta. Dawne tereny pokopalniane zmieniły się nie do poznania
Wałbrzych. Ulica Beethovena jak nowa
Pilny komunikat. Wody z kranu nie wolno pić w Jabłowie i części Czarnego Boru
Wybierasz się na Silent Disco? Redpoint przygotował specjalną ofertę
Region. Wypadek z udziałem konia. Nie żyje 18-miesięczne dziecko
Wirki. Wodę z dawnej kopalni „tankują” jak paliwo. Zobacz, jak działa niezwykły dystrybutor (WIDEO)