Dodano: 6 grudnia 2016 14:41
Ekipa „Odkrywcy” prowadzi badania w Zamku Grodno
Tematy: eksploratorzy historia zamek grodno
Ekipa miesięcznika „Odkrywca” rozpoczęła prace inwazyjne, czyli mówiąc potocznym językiem „wykopaliska” w Zamku Grodno. Jest to pierwsza część drugiego etapu badań prowadzonych na zamku przez ekipę „Odkrywcy”. Eksploratorzy skupią się na pomieszczeniu nazywanym potocznie „izbą tortur” oraz dziedzińcu zamkowym. Pod nadzorem archeologów oraz konserwatora zabytków w obu tych miejscach wykonane zostaną wykopy. Szczegółowo o pracach badaczy opowiada Łukasz Orlicki, szef działu poszukiwań miesięcznika Odkrywca:
Położony na uboczu Zamek Grodno przez wiele lat pomijany był przez badaczy, traktowany trochę „po macoszemu” przez archeologów. Kilka lat temu wyobraźnię i uwagę szerszego grona fascynatów historii rozbudził Bogusław Wołoszański, który w serialu dokumentalnym „Skarby III Rzeszy” wskazał Grodno jako miejsce prawdopodobnego ukrycia dzieł sztuki pochodzących bądź to z depozytów bogatych mieszkańców Berlina, bądź to zrabowanych na frontach II wojny światowej dzieł sztuki, ukrytych przez pochodzącego z Breslau, dolnośląskiego konserwatora zabytków III Rzeszy – Guntera Grundmanna.
O opowieściach, jakimi osnuty jest zamek w Zagórzu Śląskim opowiada Piotr Maszkowski, redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”:
Prace eksploracyjne budzą spore zainteresowanie wśród badaczy historii Dolnego Śląska i mediów. Badaczom sekundowała dziś znana badaczka historii Joanna Lamparska, obecna na miejscu była także kanadyjska ekipa telewizji History Channel.
Będziemy na bieżąco informować Państwa o postępach prac eksploratorów. Szczegółową relację oraz analizę przeprowadzonych badań znajdziecie Państwo na łamach miesięcznika „Odkrywca”.
Zobacz także
- Jubileusz PCPR i obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Starostwie Wałbrzyskim
- W sobotę młodzież upiekła kilka tysięcy pierników. Dochód w tym roku zostanie przeznaczony nie tylko na rzecz hospicjum
- Most w Stroniu Śląskim zostanie odbudowany w rekordowym tempie
- Wałbrzych. W Parku Sybiraków stanęła tablica upamiętniająca dawny cmentarz ewangelicki
- Jedlina-Zdrój. Wiesław Zalas nie jest już dyrektorem Centrum Kultury. Decyzję w oświadczeniu wyjaśnia burmistrzyni
- Mikołajkowy Bieg w Wałbrzychu. Hospicjum zaprasza wszystkich, nie tylko biegaczy
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok